Zamknij

Rząd na wakacje znosi kolejne obostrzenia. "Nasza strategia luzowania obostrzeń się spełnia"

15:59, 10.06.2021 | G.S.
Skomentuj Mateusz Morawiecki. Fot. PAP.
REKLAMA

Rząd łagodzi obostrzenia na wakacje. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach, od 26 czerwca wziąć udział w targach i konferencjach. Wracają dyskoteki. 

Kolejną odsłonę luzowania obostrzeń przedstawili podczas konferencji prasowej w czwartek, 10 czerwca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.  

Rządzący tłumaczą, że liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. To pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń.

- Nasza strategia luzowania obostrzeń się spełnia - przekonuje premier Morawiecki jednak dodaje: Kolejne fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii, ale na wakacje dzięki programowi szczepień możemy doprowadzić do dalszego luzowania obostrzeń w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym. 

 - Najważniejsza informacja jest taka, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń. Dziś średnia liczba tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. To jest rzeczywiście próg, którego dawno nie obserwowaliśmy

- mówi szef resortu zdrowia.

Zmiany już od najbliższej niedzieli 13 czerwca

 • otwarcie stref gastronomicznych w instytucjach kultury i rozrywki - dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach.
 • kościoły – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Co się zmieni od 26 czerwca?

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób.
 •  Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. 

Pozostałe zasady - maseczki, dystans i dezynfekcja -  nie ulegają zmianie. 

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Tak to widzę:Tak to widzę:

4 2

Niech się "łaskawcy" wypchają. Dom, robota, spożywczak, TV PiS i ... wystarczy. Restauratorzy, hotelarze i dostawcy rozrywki niech po prostu wyjadą. Zostaną PiS, socjalizm i depopulacja, czyli upadek wszystkiego. Nowe hasło na przyszłość: "Nowy ład: ZWIJAMY SIĘ!" 20:59, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawe Ciekawe

3 1

Na wakacje tak jak rok temu luzowanie a po wakacjach od nowa.... Bo przecież covid mutuje 😡 22:50, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do - Tak to widzę:Do - Tak to widzę:

2 2

A czy to wina rządu , że jest Covid , bo ON jest tylko w Polsce. A czy TY trochę ,, jarzysz ,, żeby utrzymać TE knajpy , hotele , siłownie to ile trzeba kasy - to TWOJE i MOJE podatki idą na TE ,, Tarcze ,,. Niektóre ,, firmy ,, tylko ręce zacierają - nic nie robią a kasa jest. Po ile dostali Janda na swój ,, teatrzyk ,, ( o jest moje ciastko ) , albo Golcowie - ONI w życiu tyle kasy nie zarobili przez kwartał ( 3 miesiące ) Janda - 850 tys., a Golcowie 1,8 miliona i jeszcze się kłócili , że mało. 07:57, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zgoda TAK.Zgoda TAK.

1 0

Nie wiem na ile osób dostała TE - 850 tys. Janda. Ale Golec - Olkiestra - 1.8 mil. na zespół 30 osób - SAMI do tego się przyznali. I teraz trochę matematyki : 1,800,000 : 30 = 60 tys. x 3 miesiące ta JEST 20 tys. zł. na osobę na miesiąc. Zarób tyle leżąc w domu ---- Do - ,, Tak to widzę ,, i rozpaczaj nad nimi dalej. 08:17, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Racja.Racja.

2 0

A ci z Ząbek ( jeden 34 , a drugi 64 lat ) co wyłudzili z ,, Tarczy ,, 1.4 mil. zł. jaką by nie prowadzili we dwóch firmę - ALE to dla przeciętnego , co zarabia średnią krajową - TO suma KOSMOS. Tam szły ogromne kwoty pieniędzy , machloje to w głowie się nie mieści. A CI co sprawdzali - przyznawali TE kwoty , też się nachapali - ręczę , że mieli ,, prowizję ,,. Może to kiedyś się wyda , jak ktoś coś chlapnie , a chlapnie kiedyś na pewko. 10:14, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%