Zamknij
REKLAMA

TVP napisze list do wszystkich parafii? Chcą dotrzeć z informacją o...

08:50, 01.12.2021 | Źródło: Wirtualne Media
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Telewizja Polska planuje uruchomić planszowy kanał testowy, specjalną infolinię, a także wysłać listy do... wszystkich parafii w Polsce. Wszystko to ma związek z przyszłoroczną zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji. 

Telewizję w standardzie cyfrowym odbieramy już od ok. 10 lat, ale w przyszłym roku czeka nas rewolucja. Dotychczasowy sygnał DVB-T zacznie być powoli zastępowany sygnałem w standardzie DVB-T2/HEVC. 

W nowym standardzie telewizja ma być nadawana w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu użytkownicy będą mogli odbierać kanały w jakości HD. Bezpłatnych kanałów nadawanych przez telewizję naziemną ma być także zdecydowanie więcej.

Zmiany dotkną jednak przede wszystkich tych, którzy korzystają jedynie z telewizji naziemnej. W przypadku korzystania z telewizji kablowej nie ma się czym martwić. 

Wymiana telewizora lub zakup odpowiedniego dekodera będzie konieczna, jak wynika z wstępnych szacunków, w przypadku 2 mln gospodarstw domowych. 

Jak tłumaczy Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów w większości są to ludzie starsi, do których należy dotrzeć bezpośrednio. 

- Kontaktowanie się z nimi przez internet może nie odnieść oczekiwanego skutku i chyba jedynym sposobem oprócz budowania komunikatu niezwykle prostego jest skontaktowanie się z nimi metodami bardzo klasycznymi. Plakatami na poczcie czy w parafiach, gdzie jasnymi wskazówkami wskażemy, co mogą zrobić - cytuje Kalinowskiego portal WirtualneMedia.pl 

Pomysł ten miał już podchwycić Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

- Mamy redakcję katolicką, to pewnie sobie jakoś tymi kanałami poradzimy. Pytanie czy ja jako przedstawiciel nadawcy publicznego jestem tutaj właściwy. Nie to, że nie mogę tego zrobić, tylko nie wiem czy to instytucja, która powinna ten pomysł wcielić w życie. To się sprowadzi do tego, że nie my coś zrobimy jako telewizja, tylko trzeba byłoby wydrukować plakat, który pojawi się w gablotach przy parafiach. Przypuszczam, że nie będziemy prowadzić szkoleń dla wikariuszy w parafiach co mają mówić z ambony. Raczej przygotujemy to w formie jakiejś informacji pisemnej - mówił Klepacki dla Wirtualnych Mediów. 

TVP ma jeszcze inne plany. Najprawdopodobniej zostanie uruchomiona także infolinia z myślą o osobach starszych. Ponadto ruszyć ma specjalny kanał. Dzięki temu odbiorcy mają dowiedzieć się czy ich urządzenie spełnia nowe kryteria. 

- Nie wiem czy przed końcem roku zdążymy, ale planujemy uruchomienie na multipleksie trzecim o zasięgu 98 proc. populacji prostego planszowego kanału zakodowanego w standardzie HEVC. Jeżeli ktoś będzie widział planszę i słyszał dźwięk to znaczy, że ma telewizor zgodny z HEVC. Jeżeli będzie tylko słyszał dźwięk, to jednym z wariantów tego, że nie widzi jest to, że musi wymienić telewizor - tłumaczył dyrektor biura dystrybucji TVP.

(Źródło: Wirtualne Media)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%