Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Grochowie wzięli udział w tygodniowym wyjeździe do Portugalii w ramach programu Erasmus+, dofinansowanego przez Unię Europejską.
Celem wyjazdu była nauka, wymiana doświadczeń oraz rozwój kompetencji językowych i społecznych.
20-osobowa grupa spędziła tydzień w malowniczej Coimbra, mieszkając w zabytkowym kompleksie Major Seminary of Coimbra. W czasie pobytu uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Escola Secundária c/ 3º Ciclo D. Dinis - Coimbra, gdzie brali udział w lekcjach chemii, fizyki, matematyki, nauk przyrodniczych oraz wychowania fizycznego, a także poznawali podstawy języka portugalskiego.
Szczególnym doświadczeniem były zajęcia teatralne typu drama, które poprzez improwizację i pracę z emocjami pomogły przełamać bariery językowe oraz wzmocnić pewność siebie uczniów. Podczas pobytu młodzież poznała również szkolną farmę oraz działania realizowane w ramach programu Eco-Schools, związane m.in. z badaniem opadów. Ważnym elementem wyjazdu było poznanie nowoczesnych metod nauki.
W TUMO Coimbra uczniowie odkrywali świat nowych technologii – programowanie, grafikę i robotykę. Duże wrażenie zrobiły także zajęcia w UC Exploratório oraz wizyta na Uniwersytet w Coimbrze – jednej z najstarszych uczelni w Europie, której historia sięga XIII wieku. Zabytkowe wnętrza oraz słynna biblioteka zrobiły na uczniach ogromne wrażenie i pozwoliły poczuć wyjątkowy, akademicki klimat miasta.
Nie zabrakło również czasu na integrację i odkrywanie miasta – spacerów nad rzeką Mondego oraz wizyty w parku miniatur Portugal dos Pequenitos. Zwieńczeniem wyjazdu była wycieczka do Porto. Uczniowie spacerowali po dzielnicy Ribeira, podziwiali panoramę miasta z Miradouro da Vitória, odwiedzili dworzec São Bento oraz przeszli po słynnym moście Ponte Dom Luís I. Niezapomnianym momentem była także wizyta nad Oceanem Atlantyckim przy Capela do Senhor da Pedra. Wyjazd w ramach Erasmus+ pokazał, że nauka może wykraczać poza szkolne mury, łącząc wiedzę z praktyką, kulturą i międzynarodową współpracą.
- To doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników i z pewnością zaprocentuje w przyszłości – podkreśla dyrektor szkoły w Grochowie Joanna Telak.
Mobilność grupowa uczniów w ramach projektu Erasmus+ nr 2025-1-PL01-KA121-SCH-000327223 dofinansowanego przez Unię Europejską.
INFORMACJE: SYLWIA KOSIERADZKA
ZDJĘCIA: SP W GROCHOWIE
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze