Reklama

Nie uwierzycie, ile samochodów przejeżdża w ciągu doby koło konkatedry!

21/11/2021 08:52

​​​​​​​Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zbadała natężenie ruchu na drogach krajowych, w tym na odcinkach DK nr 62 i DK nr 63 przebiegających przez powiat sokołowski. Wynik wskazują, że odcinkiem krajówki koło konkatedry w ciągu doby przejeżdża ponad 14 tysięcy pojazdów, w tym blisko 800 ciężarówek i prawie tysiąc lżejszych samochodów dostawczych!

Generalny Pomiar Ruchu (GPR) drogowego 2020/2021 rozpoczął się w 2020 r. i trwał przez rok (wydłużono go w związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią, by dane były bardziej wiarygodne). Wykonany został na istniejącej sieci dróg krajowych z wyjątkiem tych odcinków, dla których zarządcami są prezydenci miast na prawach powiatu.

Liczyli automatycznie
Pomiary na drogach krajowych były w całości zrealizowane z wykorzystaniem metod wideorejestracji oraz liczników automatycznych - całkowicie wyeliminowano udział obserwatorów rejestrujących pojazdy ręcznie w punktach pomiarowych. Oddzielnie liczone były poszczególne kategorie pojazdów. Wyniki przedstawiono dla odcinków dróg.
Średni dobowy ruch roczny pojazdów silnikowych (SDRR) w GPR 2020/21 na sieci dróg krajowych wyniósł 13 574 poj./dobę. Obciążenie ruchem pojazdów silnikowych nie było równomierne dla całej sieci dróg krajowych i było uzależnione od znaczenia poszczególnych odcinków dróg w sieci drogowej. Na drogach międzynarodowych SDRR w GPR 2020/21 wynosił 25 488 poj./dobę, a na pozostałych drogach krajowych 8 746 poj./ dobę.

W porównaniu do badań z 2015 r., ruch na drogach krajowych zwiększył się o 21 procent.

Gdzie największy?
Najbardziej obciążonymi odcinkami dróg krajowych w Polsce, na których w GPR 2020/21 SDRR wyniósł ponad 100 000 poj./dobę były:

• droga ekspresowa S8, odcinki od węzła Konotopa do węzła Głębocka, SDRR od 104 620 do 197 813 poj./dobę, • droga ekspresowa S8, odcinki od węzła Janki do węzła Opacz, SDRR od 104 869 do 114 959 poj./dobę, • droga ekspresowa S2, odcinek od węzła Al. Jerozolimskie do węzła al. Krakowska, SDRR od 100 461 do 114 288 poj./dobę, • droga ekspresowa S86, odcinek od węzła z ul. Piłsudskiego w Sosnowcu do węzła z Drogową Trasą Średnicową w Katowicach, SDRR = 112 736 poj./dobę, • autostrada A4, odcinek od węzła Katowice Mikołowska do węzła Katowice Murckowska, SDRR = 105 033 poj./dobę.

U nas najwięcej w mieście
Przez powiat sokołowski przebiegają dwie drogi krajowe, obie krzyżują się w Sokołowie Podlaskim. DK nr 62 biegnie od strony Węgrowa, ulicami: Węgrowską, Wolności, Kilińskiego do skrzyżowania z Kupientyńską gdzie łączy się z DK nr 63. Następnie 62 biegnie ulicą Repkowską (jednokierunkowy odcinek – powrót w stronę miasta jednokierunkowym odcinkiem Długiej) w kierunku Repek, potem Skrzeszewa i Drohiczyna. Z kolei DK nr 63 biegnie z Ceranowa przez Sterdyń, Sabnie do ul Kupientyńskiej, następnie okrąża Plac Ks. Brzóski i Długą, Siedlecką kieruje się w stronę Bielan i dalej Siedlec.

Z opublikowanych przez GDDKiA danych wynika, że centrum Sokołowa Podlaskiego to najbardziej zatłoczony odcinek krajówek w okolicy, a ruch jest nieco wyższy od tego na obwodnicy Siedlec, która jest częścią DK nr 2. Na odcinku trasy nr 62 między przejściem dla pieszych na ul Długiej (przy skrzyżowaniu z Kosowską), a skrzyżowaniem Kilińskiego z Kupientyńską średnio w ciągu doby przejeżdżają 14 393 pojazdy. Wśród nich jest blisko 12,5 tysiąca osobówek, 929 lekkich samochodów dostawczych, 285 ciężarówek i 490 samochodów ciężarowych z przyczepami.

Ogromny ruch jest też na odcinku od Kupientyńskiej do Siedleckiej, a więc przy Pomniku Ks. Brzóski w ciągu doby przejeżdża ponad 9,5 tysiąca pojazdów, w tym ponad 900 samochodów ciężarowych, w większości z przyczepami.
Szczegółowe dane dotyczące natężenia ruch na drogach krajowych na terenie powiatu sokołowskiego i w jego okolicy prezentujemy w tabeli pod tekstem.
Recepta na zmniejszenie ruchu w centrum Sokołowa Podlaskiego jest jedna: budowa obwodnicy. Obwodnica Sokołowa Podlaskiego znalazła się w programie rządowym „1000 obwodnic” i obecnie jest ona w fazie projektowania. Według założeń GDDKiA rozpoczęcie budowy planowane jest na 2026 r. a zakończenie – na 2028 r.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Niebezpieczenstwo - niezalogowany 2021-11-21 10:15:25

    Ktoś powinien również sprawdzić ile ciężarówek przejeżdża ulicą lipową, obok stadionu i bawiących się tam dzieci. Kiedyś naprzeciwko stadionu stała policja i kontrolowała pojazdy, w tym rozpędzone ciężarówki. Czy prawo nie mówi przypadkiem o szczególnej ochronie okolic stadionów. Jak to jest realizowane na powiatowej ul .Lipowej.?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Haha - niezalogowany 2021-11-21 12:29:03

    Dzieci w okolicy stadionu ze względu na wypadki z udziałem ciężarówek to jak muchy padają. Z tego powodu ja nigdy swojego bombelka nie puszczam na stadion.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Co? - niezalogowany 2021-11-21 10:20:26

    Komentarz godny radnego Lipińskiego i jego pomysłów z progiem zwalniającym pod kościołem salezjanów. Może jeszcze policz ruch w lesie pod Zieloną i w krzakach za Chruszczewką! Co ci to da w kwestii poprawienia bezpieczeństwa dzieci pod stadionem? Jak to prawda, to pisz na policję i do zarządcy drogi o światłą, pasy, itp Ale nie wydaje mi się że to tam konieczne.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Edek - niezalogowany 2021-11-21 13:30:12

    W krzakach za Chruszczewką to ciapate biegają bo śpią w starym budynku po gminie czy tam szkole

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    MR - niezalogowany 2021-11-21 10:26:09

    Oby z tych danych Generalna Dyrekcja wyciągnęła właściwe wnioski i sprawnie zabrała się za budowę obwodnicy miasta!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • bnm - niezalogowany 2021-11-21 12:20:00

    nic z tego nie będzie jak z koleją niedługo będą wybory temat się nasili

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bnm - niezalogowany 2021-11-21 12:17:31

    policzyły i na tym sprawa się zamknie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miasto - niezalogowany 2021-11-21 12:36:37

    drógi krajowe w mieście nie potrafią porządku zrobić na swoich drogach . Wy oczekujecie obwodnicy ?BRAWOOO!!!!! KTO NIBY MA TE OBWODNICE WYBUDOWAĆ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Jak to kto - niezalogowany 2021-11-21 13:32:28

    Chinczycy.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    marlom - niezalogowany 2021-11-21 18:58:05

    Miasto MA budować 900 m. "obwodnicy Bartoszowej" przez 3 lata. 3 lata i 900 metrów które nie wpłynie na ruch przy pomniku i konkatedrze.... Tęgie umysły to zaplanowały i realizują.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Normalny - niezalogowany 2021-11-21 19:25:24

    ruch jak na centralną obwodnicę niedużego miasta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nie wierzę - niezalogowany 2021-11-23 18:03:10

    Nie wierzę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do