Reklama

Kontrola w szpitalach, które nie przyjęły kierowcy karetki z COVID-19; mężczyzna zmarł

18/10/2020 22:01

O śmierci pacjenta chorego na COVID-19 informował w sobotę lokalny portal egarwolin.pl. Zmarły był kierowcą karetki pogotowia. Od kilku dni przebywał w izolacji domowej z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Jak podał portal, w piątek przed południem mężczyzna w poważnym stanie został zabrany z domu przez zespół ratownictwa medycznego.

O śmierci pacjenta chorego na COVID-19 informował w sobotę lokalny portal egarwolin.pl. Zmarły był kierowcą karetki pogotowia. Od kilku dni przebywał w izolacji domowej z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Jak podał portal, w piątek przed południem mężczyzna w poważnym stanie został zabrany z domu przez zespół ratownictwa medycznego.

NFZ zapowiedział kontrolę w szpitalach w Warszawie i w Siedlcach, które odmówiły przyjęcia kierowcy karetki chorego na COVID-19 - poinformowała w niedzielę Ewa Filipowicz z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Garwolinie, w którym pracował.

"Długo trwała walka o znalezienie dla chorego miejsca w szpitalu zakaźnym między innymi w Warszawie lub w Siedlcach. Była ona jednak daremna. Żadna z placówek z powodu braku wolnych miejsc nie mogła przyjąć pacjenta. Mężczyzna został przyjęty do Szpitala Powiatowego w Garwolinie. Nie udało się go uratować. Zmarł w nocy, między godziną 22 a 23" - podał egarwolin.pl.

Służby wojewody podkreślają, że w mazowieckich szpitalach są jeszcze miejsca dla pacjentów z COVID-19. Do opieki nad nimi wyznaczono w województwie 83 szpitale, w tym 23 na drugim poziomie zabezpieczenia i dwa na poziomie trzecim. Według danych z niedzieli zajętych jest 900 łóżek z 1493. Wolnych jest zatem prawie 600 łóżek, w tym 34 respiratorowe.

Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz, zapytana w niedzielę o przypadek zmarłego kierowcy karetki, poinformowała, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział kontrolę w szpitalach, które odmówiły przyjęcia pacjenta. Nie potwierdziła, w jakich szpitalach to się stało. Wiadomo jedynie, że chodzi o placówki w Warszawie i Siedlcach. Rzeczniczka zapewniła, że zbadana zostanie przyczyna odmowy szpitali. "Ze swojej strony też będziemy sprawdzać okoliczności zdarzenia" - dodała.

Służby wojewody wzmacniają ponadto rolę Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. "We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego" - zaznaczono w niedzielnym komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie Krzysztof Żochowski w rozmowie z portalem egarwolin.pl zapewniał, że placówka podjęła "wszystkie możliwe działania formalne i nieformalne", żeby przewieźć pacjenta do innego szpitala.

"Był już w bardzo poważnym stanie. Tego typu chory nie powinien w ogóle znaleźć się w naszym szpitalu. Nie jest rolą szpitala I stopnia referencyjności udzielać pomocy takim chorym. Pomimo heroicznych wysiłków zarówno przedstawicieli pogotowia, Meditransu, którzy obdzwonili wszystkich, jak i naszych wysiłków formalnych i nieformalnych, nigdzie miejsca dla tego chorego nie było. W mojej ocenie zrobiliśmy wszystko, czym mógł służyć nasz szpital takiemu choremu. Niestety stan był zbyt poważny i pewnych procesów nie dało się odwrócić" - powiedział, cytowany przez portal.

Dyrektor wyjaśnił także, że zmarły był wieloletnim pracownikiem szpitala - w wieku emerytalnym, ale był ciągle jeszcze aktywny zawodowo. "Ciągle pracujący, ciągle wspierający naszych chorych, nasz zakład. Człowiek godny wysokiego szacunku i bardzo aktywny społecznie" - dodał.

Zmarły był także sołtysem sołectwa Miastków Kościelny w gminie o tej samej nazwie. Jak podają przedstawiciele gminy, pogrzeb sołtysa, kierowcy karetki, odbędzie się w poniedziałek. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jak.... - niezalogowany 2020-10-19 11:00:19

    Ktoś coś powie na temat lekarza , że pewne sprawy ,, olewa ,, to zaraz ,, obrona ,, tak jak ,, zaśmiardniętego Sądownictwa ,, Co nie którzy są butni i aroganci ...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Może. - niezalogowany 2020-10-19 11:06:37

    Szpital nie przyjąć z jakiś tam powodów -- ale powinien , a nawet BYĆ zobowiązany podać ,, szpital ,, zespołowi karetki gdzie w 100 % zostanie pacjent z daną chorobą przyjęty - a nie karetka jezdzi 5 godzin i szuka miejsca.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec - niezalogowany 2020-10-19 12:18:05

    Pamiętajcie wszyscy ignoranci żeby powtarzać wszystkim, że pandemii niema. Pamiętajcie też o maseczkach na brodzie w sklepach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do