
W sobotę, 29 czerwca, już po raz 16 mieszkańcy gminy Sterdyń spotkali się podczas Kupalnocki w Białobrzegach.
XVI Kupalnocka w Białobrzegach przebiegała pod hasłem „Kupalnocka. Zdrowie na talerzu, tradycja przy ognisku”
Noc Kupały obchodzona jest w okresie przesilenia letniego, najczęściej 21-22 czerwca, a w przypadku Słowian wschodnich 6-7 lipca. Z Nocą Kupały związany jest szereg obrzędów, takich jak zbieranie ziół i kwiatów i ozdabianie nimi ludzi, zwierząt i domów, obrzędy wody i ognia, puszczanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy.
Podczas wydarzenia wystawiały się Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Sterdyń, które serwowały pyszności słone, słodkie, mokre, zimne i gorące jednakże wszystkie zachwycające oko i podniebienie gości. W imprezie wzięły udział: KGW Kiełpiniec, KGW Paderewek, KGW Seroczyn, KGW Dzięcioły Dalsze, KGW Chądzyń, KGW Stelągi.
Kupalnocka w Białobrzegach rozpoczęła się konkursami: kulinarnym na „Smakołyk nadbużański”, na najpiękniejszy wianek kupalnockowy, na najpiękniejszy wianek na głowę. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami.
Kolejna część wydarzenia to tradycja i muzyka w wykonaniu Klubu Senior + ze Sterdyni, Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Rozpoczęły się tańce, przerwane tradycyjnym przejazdem furmankami nad brzeg rzeki, gdzie obrzęd puszczania wianków przeplatany śpiewem pięknie komponował się w plenery nadbużańskiej przyrody.
Po powrocie mieszkańcy i liczni goście bawili się przy płonących ogniskach z muzyką, śpiewie zespołu Skays i DJ Sebi oraz wyśmienitych smakołykach kuchni regionalnej.
O północy rozpoczęto poszukiwania Kwiatu paproci, który zgodnie z podaniami ludowymi zakwitał tylko w tę jedną noc w roku i świecił magicznym blaskiem.
Organizatorami imprezy byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Białobrzegach, sołectwo Białobrzegi oraz Urząd Gminy Sterdyń.
INFORMACJA I ZDJĘCIA: GOKiS STERDYŃ
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie