Zamknij
REKLAMA

Wycena wartości nieruchomości przez bank

14:24, 18.08.2021 | materiały partnera

W sytuacjach związanych z kupnem mieszkania lub domu często korzysta się z wyceny przeprowadzonej przez rzeczoznawcę, bardzo często na wniosek banku. W jakim celu przeprowadza się taką wycenę i na czym to polega?

Po co właściwie przeprowadza się wycenę nieruchomości?

Wyobraźmy sobie sytuację w której jesteśmy bardzo zainteresowani zakupem konkretnej nieruchomości, na przykład mieszkania w atrakcyjnej okolicy, ale cena wydaje nam się nieadekwatna do tego co zastaliśmy na miejscu. W takim przypadku oczywiście konieczne są negocjacje. Jeśli sprzedający jest nieugięty, a my nie mamy dobrych argumentów to nic nie wskóramy. Jest jednak rozwiązanie tej sytuacji. Potrzebny jest rzeczoznawca, który będzie w stanie profesjonalnie wycenić konkretną nieruchomość. Dlaczego właśnie wycena nieruchomości przez bank? Z prostego powodu – to właśnie tam ubiegamy się o kredyt hipoteczny. Na podstawie przeprowadzonej wyceny bank jest w stanie precyzyjnie określić i podać kwotę kredytu przysługującą na dofinansowanie całego zakupu.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań na Bielanach

Jak działa wycena nieruchomości przez bank?

Rzeczoznawca dokonuje odpowiednich czynności i sporządza dokumenty, które nazywane są operatem szacunkowym. Znajduje się tam wszystko to co najważniejsze zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedającego. Można dzięki temu z lepszą skutecznością wynegocjować dobrą cenę ze sprzedającym. Oczywiście może dojść do sytuacji w której rzeczoznawca zamiast wykazać niższą cenę może wskazać, że szacunkowa cena tego konkretnego domu lub mieszkania jest wyższa. Są to jednak skrajne przypadki, ponieważ przy wycenie rzeczoznawca nie podwyższa wartości nieruchomości na podstawie tego co znajduje się w danym lokalu. Jeśli więc nieruchomość jest urządzona i umeblowana, a także wyjątkowo dobrze zaprojektowana to przy wycenie profesjonalista nie bierze tego w znaczący sposób pod uwagę. Warto pamiętać, że taki dokument sporządzony przez rzeczoznawcę jest ważny tylko jeden rok, więc jeśli staramy się o kredyt i wahamy się nad kilkoma opcjami to należy mieć świadomość tego, że po pewnym czasie będzie konieczność przeprowadzania ponownej wyceny. O czym warto jeszcze wiedzieć jeśli chodzi o wycenę nieruchomości przez bank? Wiele osób może kusić opcja przeprowadzenia wyceny także w innym banku i otrzymania innej, bardziej korzystnej dla nich wyceny. Fakty są jednak takie, że rzeczoznawcy korzystają zwykle z tych samych wytycznych i posiłkują się najnowszymi parametrami w celu określenia wartości mieszkania. Nie ma więc zwykle mowy o tym, że wycena w innym banku będzie się znacząco różnić.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%