Reklama

,,Kto język polski zna, ten sobie w życiu radę da”

02/03/2022 09:58

To już kolejny rok, kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Sokołowie Podlaskim biorą udział w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

To już kolejny rok, kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Sokołowie Podlaskim biorą udział w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Przesłaniem święta obchodzonego 21 lutego jest ochrona rodzimej mowy, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 2000 roku. Dla Polaków powinno być to ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Trzeba więc go pielęgnować, a takowe święto jest do tego dobrą okazją.

Przygodzie edukacyjnej przyświecały hasła: Umiemy poprawnie posługiwać się językiem polskim, pięknie mówimy i recytujemy wiersze; Znamy trudną ortografię; Niestraszne nam łamańce językowe; Lubimy czytać, rozwiązywać zaszyfrowane zagadki i kalambury; Nie mylimy czasownika z rzeczownikiem; Staramy się ładnie pisać; W sposób zaskakujący i pomysłowy prezentujemy wiedzę o języku polskim.

Klasom edukacji wczesnoszkolnej zaproponowano zajęcia popularyzujące język polski w formie zabaw typu: ,,Potyczki alfabetyczne’, ,,W poszukiwaniu liter”, ,,Jakie to hasło?” czy też ,, Wesołą ortografię”, krzyżówki, rebusy i łamigłówki.
Uczniowie klasy 4. wzięli udział w konkursie na najciekawszą interpretację wiersza Antoniego Słonimskiego pt.:, Polska”.
Najstarsze zespoły klasowe obejrzały prezentację pt.:,,Co warto wiedzieć o polszczyźnie”. Sprawdziły swoje umiejętności, mierząc się z tekstami zawierającymi trudności ortograficzne. Ciekawą też formą zajęć stało się odgadywanie polskich przysłów, a także ich plastyczna interpretacja.

W ramach zaproponowanych tego dnia zajęć odbyły się konkursy o ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY w trzech kategoriach: recytacja, ortografia oraz prezentacja bądź plakat.

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do