Reklama

Na 100-lecie OSP każda jednostka otrzyma sadzonkę dębu od Lasów Państwowych

09/11/2021 22:10

W poniedziałek przed siedzibą OSP w Zielonkach (Małopolskie) odbyła się uroczystość, podczas której pierwsze jednostki otrzymały sadzonki dębów. Przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Lasów Państwowych podpisali porozumienie o współpracy, a także posadzono pierwsze drzewko w sąsiedztwie tamtejszej remizy.

W poniedziałek przed siedzibą OSP w Zielonkach (Małopolskie) odbyła się uroczystość, podczas której pierwsze jednostki otrzymały sadzonki dębów. Przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Lasów Państwowych podpisali porozumienie o współpracy, a także posadzono pierwsze drzewko w sąsiedztwie tamtejszej remizy.

Każda jednostka Ochotniczych Straży Pożarnych otrzyma pamiątkową sadzonkę dębu od Lasów Państwowych do zasadzenie na swoim terenie. Akcja upamiętni przypadającą w tym roku setną rocznicę powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka przypomniał, że akcja odbywa się w ramach programu "100 drzew na 100 lecie OSP". Na mocy podpisanego w poniedziałek porozumienia - zapowiedział wiceminister - każda z ok. 16,2 tys. jednostek OSP na terenie kraju otrzyma od Lasów Państwowych jeden pamiątkowy dąb do zasadzenia na swoim terenie.

"Będzie to drzewko symbolem wyjątkowej jedności między leśnikami i strażakami dla dobra naszej przyrody. Porozumienie przyczyni się również do zwiększenia świadomości ekologicznej w tej wyjątkowej części naszego społeczeństwa, jaką są strażacy ochotnicy" - wskazał Siarka.

Jak podkreślił, strażacy ochotnicy od wielu lat współpracują z Lasami Państwowymi, w razie potrzeby ratując nie tylko ludzi i ich mienie, ale także interweniując wszędzie tam, gdzie pomocy potrzebuje przyroda i lasy.

Prezesa Zarządu Głównego ZOSP Waldemar Pawlak przypomniał, że w tym roku przypada setna rocznica powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, które powstały w 1921 r. w wyniku zjednoczenia organizacji strażackich działających w poszczególnych zaborach. Według niego wtedy też sadzono pamiątkowe dęby.

"Strażacy ochotnicy od wielu lat bardzo blisko współpracują z Lasami Państwowymi, a to dzisiejsze porozumienie jest swojego rodzaju przypieczętowaniem instytucjonalnej współpracy między obiema instytucjami" - zaznaczył Pawlak.

Zdaniem p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy zawarte porozumienie to "wartościowa inicjatywa, która uświetnia jubileusz 100-lecia OSP". Przypomniał, że Lasy Państwowe powstały w 1923 r., dwa lata po zjednoczeniu straży pożarnych - od tego czasu instytucje te ze sobą współpracują.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    A... - niezalogowany 2021-11-10 19:43:22

    Pawlaka kiedy w końcu wymienią -- czy już jest przyspawany do fotela ?.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do