
Obniżka podatku VAT na żywność może zostać przedłużona. W dobie wzrostu cen przywrócenie 5 proc. VAT, w ocenie rządu, spowodowałoby lawinę podwyżek.
Obniżka podatku VAT na żywność może zostać przedłużona. W dobie wzrostu cen przywrócenie 5 proc. VAT, w ocenie rządu, spowodowałoby lawinę podwyżek.
Produkty w Polsce drożeją proporcjonalnie do cen surowców i inflacji, a ta przebiła już 10%. Widać to na sklepowych półkach, paragonach i portfelach. To jednak nie koniec wzrostów cen.
Eksperci prognozują, że kolejne podwyżki czekają nas na przełomie kwietnia i maja.
Rząd zastanawia się, jak zahamować wzrosty. W lutym wprowadzono zerowy podatek VAT na żywność. Wiele wskazuje, że obniżka zostanie przedłużona.
Choć Ministerstwo Finansów milczy źródła Rzeczpospolitej wskazują, że jest to praktycznie przesądzone. Mówi się, że na kolejne 6 miesięcy.
- W obecnych realiach podniesienie cen o 5 proc. przez VAT spowodowałoby istną lawinę podwyżek. Nie można na to pozwolić, ponieważ ceny i tak rosną rekordowo - wskazuje rozmówca dziennika.
Przedłużenie obniżki do końca roku spowoduje ubytek w dochodach budżetu państwa w wysokości ok. 3 mld zł.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie