Reklama

Ważna zmiana dotycząca 500+. Teraz to oni będą wypłacać kasę

31/05/2021 15:10

Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie samorządy będą wypłacać świadczenia wychowawcze 500+. Taka zmiana ma nastąpić od przyszłego roku. To jednak nie koniec nowości. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie samorządy będą wypłacać świadczenia wychowawcze 500+. Taka zmiana ma nastąpić od przyszłego roku. To jednak nie koniec nowości. 

Rodzina 500+ to rządowy program wsparcia dla rodzin z dziećmi, którym objęte jest ponad 6 milionów dzieci. 

Świadczenie czekają jednak ważne zmiany. W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają już prace nad nowelizacją ustawy, która reguluje funkcjonowanie programu. 

Jak informuje Rzeczpospolita wnioski będzie można składać jedynie przez internet, a pieniądze nie będą wypłacane już w gotówce ani przekazem pocztowym. Świadczenie będzie można otrzymać jedynie w drodze przelewu na konto bankowe.

Co najważniejsze, program realizowany do tej pory przez samorządy przejdzie pod skrzydła Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Przenoszenie 500+ z samorządów do ZUS ma się odbywać stopniowo.

- Ma być wygodniej, bo nie trzeba będzie corocznie składać wniosku o świadczenie. Prawo do 500+ ma się odnawiać na kolejny okres zasiłkowy - informuje Rzeczpospolita. 

Przeniesienie obsługi do ZUS ma zagwarantować również duże oszczędności dla państwa. Ma być to 3,1 mld złotych w ciągu 10 lat. 

Ponadto, jak informuje Rzeczpospolita świadczenie w pełnej kwocie ma obowiązywać niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do