Wkrótce ruszy sklep ALDI w Sokołowie Podlaskim. Powstał przy najbardziej zakorkowanym rondzie w mieście.

Kończą się prace przy budowie nowego sklepu wielkopowierzchniowego w naszym mieście. Kontrowersje wśród mieszkańców i radnych budzi organizacja ruchu wokół placówki, która powstała na terenie dawnego PKS. Są obawy doprowadzi do jeszcze większych korków w i tak zatłoczonym miejscu w Sokołowie.

Kiedy sklep będzie otwarty?

Przypomnijmy, że sklep ALDI powstał na 41-arowej działce, którą niemiecka sieć handlowa kupiła w ubiegłym roku od PKS Sokołów Podlaski. Przez lata mieścił się na niej dworzec PKS i sklepy. PKS zarobił na sprzedaży 6,65 mln zł. Jeszcze przed sprzedażą dla tej nieruchomości wydano warunki zabudowy obejmujące budowę pawilonu handlowo-usługowego. Zainteresowanie sieci handlowych było duże, w przetargu cena wywoławcza działki wynosiła 5 mln zł.

Budynek dworca PKS i sklepy rozebrano, a w ich miejscu kilka miesięcy temu rozpoczęła się budowa. Niedawno zniknęło blaszane ogrodzenie i budynek wygląda już na ukończony. Jednak na otwarcie sklepu trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

- Otwarcie sklepu ALDI w Sokołowie Podlaskim przy ulicy jest zaplanowane na IV kwartał 2024, jednak dokładną datę będziemy mogli zakomunikować w późniejszym terminie, gdyż aktualnie jest na to zdecydowanie za wcześnie. Wstępnie możemy poinformować, że otwarcie może mieć miejsce na przełomie listopada i grudnia. Sklep ALDI będzie miał około 60 miejsc parkingowych, natomiast sala sprzedaży będzie mieć około 1450 mkw – poinformowała nas Luiza Urbańska z Biura Prasowego ALDI Polska.

Z parkingu na krajówkę będzie prawoskręt

Powtórzmy - jeszcze przed sprzedażą wydano warunki zabudowy dla działki, obejmujące budowę pawilonu handlowo-usługowego. To, co powstaje jest zgodne z przepisami. Ale zarówno w dyskusjach internautów, którzy inwestycję obserwują, jak i wśród samorządowców z miasta są obawy co do tego, jak będzie wyglądał pojazdów w rejonie Ronda im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego po otwarciu sklepu. Bo wyjazdy z przysklepowego parkingu powstały tuż przy rondzie – jedno na ul. Wolności (droga krajowa nr 62), drugie na ul Baczyńskiego (droga powiatowa).

Właśnie sprawa wyjazdów z parkingu obok sklepu ALDI na sokołowskie ulice była jednym z tematów dyskusji na zwołanym w poniedziałek, 21 października, posiedzeniu Komisji Gospodarki i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim. Inne kwestie, m.in. dotyczące przełożonej w czasie budowy obwodnicy miasta opisaliśmy tu:

W posiedzeniu komisji brała udział przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Justyna Bulak. Radny Michał Lipiński pytał, jak będzie rozwiązana kwestia wyjazdu z parkingu przy ALDI.

- Jest wprowadzana stała organizacja ruchu i będzie tam tylko prawoskręt. Na parking będzie można wjechać, zjeżdżając z ronda w prawo i wyjechać na Wolności w prawo, ewentualnie na ul Baczyńskiego. Na Wolności jest podwójna ciągła, zatem nie będzie można skręcać z niej w lewo na parking ani wyjeżdżać z parkingu w lewo, w stronę ronda – tłumaczyła przedstawicielka GDDKiA.

Na Wokulskiego nie można, a tu można...

- Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego nowy sklep szybko i jakby z automatu dostał pozwolenie, zgodę na zbudowanie zjazdu 10 metrów za rondem. A przy ulicy Wokulskiego, gdzie od ponad 20 lat istnieją pawilony handlowe lokalnych przedsiębiorców i była zbudowana ulica z wyjazdem na ul. Wolności, zostało to zagrodzone i jest zakaz wyjazdu na Wolności. Jakie są mechanizmy wydawania zgody przez GDDKiA? – dziwił się radny Lipiński.

- Przy ALDI nie jest budowany nowy wjazd, to jest remont dotychczasowego wjazdu. Wszystko jest zgodnie z przepisami, ten wjazd został poszerzony i dostosowany do obecnych wymogów. Wie pan, że prawo budowlane u nas to zmienia się trzy razy w roku. Dyrektor wydał takie pozwolenie i jest ono zgodne z aktualnymi przepisami - wyjaśniała Justyna Bulak. - A o Wokulskiego się dowiem, bo to było dawno, ja jeszcze tam nie pracowałam. Przekażę panu naczelnikowi te informacje.

- Czy ten prawoskręt będzie bezpieczny? - dopytywali Michał Lipiński i przewodnicząca komisji Hanna Lecyk. - Nie zwiększą się korki? Bo jakoś trudno sobie wyobrazić, że sytuacja z płynnością ruchu się nie pogorszy. Już teraz jest problem.

- Moim zdaniem jest bezpieczny, ale okaże się w praktyce. Korki już i tak są – dodała Justyna Bulak.

- A czy w przyszłości te zjazdy i parking ALDI nie będą kolidowały z powiększeniem ronda? Ze 4 lata temu były takie projekty i przygotowana dokumentacja, miały być dodatkowe pasy do skrętu - zapytał jeszcze Michał Lipiński.

- Nic o przebudowie ronda nie wiem. Pozwolenia są ważne trzy lata, nawet jak były jakieś dokumenty, to są nieaktualne – dodała przedstawicielka GDDKiA. Radni podkreślali, że problemem mogą być kierowcy, którzy będą lekceważyć znaki i skręcać niezgodnie z oznaczeniami.

Inwestycję pochwalił jedynie radny Marek Landzberg. - Wizja korka rzeczywiście może się zrealizować. Ale dodam coś pozytywnego. Dziś, jadąc tutaj do pracy wózkiem, sprawdziłem, jak wykonane są te podjazdy i trzeba powiedzieć, że zrobiono je bardzo dobrze. Super – ocenił.
 

Biuro Prasowe Aldi informuje

Przedstawicielka sklepu zapowiada, że sieć mocno powalczy o klientów. - Na pewno na dzień otwarcia będą zaplanowane liczne promocje i atrakcje dla mieszkańców. Następnie w każdym tygodniu klienci znajdą około sto produktów w cenach promocyjnych oraz różne akcje tematyczne – informuje Luiza Urbańska. - W sklepach ALDI mamy „Ciche Godziny”, tak też będzie w nowej lokalizacji w Sokołowie. W czasie „Cichych godzin” w naszych sklepach wyłączamy muzykę, a osoby w spektrum autyzmu mogą skorzystać z pierwszeństwa w kolejce w specjalnie oznaczonych kasach. Akcja cieszy się dużą popularnością w całej Polsce.

Ile osób znajdzie pracę w nowym sklepie? - Na potrzeby każdej nowej lokalizacji sieć zatrudnia zazwyczaj kilkanaście osób – wyjaśnia Luiza Urbańska.

Miejsce zdarzenia mapa Sokołów Podlaski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/10/2024 09:45

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Stefek albo Wandzia - niezalogowany 2024-10-25 11:20:55

    Sokołów sklepami stoi. Ale innych miejsc pracy brak. Jeszcze niech tego obiecanego Lidla postawią i będzie super.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Niezalogowany - niezalogowany 2024-10-25 11:32:49

    Jak można było wydać pozwolenie na budowę tak brzydkiego obiektu w centralnym punkcie miasta. Przedsiębiorcy rolni na swoich posiadłościach budują ładniejsze obiekty. Nie zabieram głosu co do zasadności zlokalizowania sklepu akurat w tym miejscu. Skoro już to powinno to wygladać tak aby nie szpeciło i tak nie najpiękniejszego miejsca w naszym mieście.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • stef - niezalogowany 2024-10-25 11:58:48

    dworzec pks i budy, które tu stały były po prostu piękne :)

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Najnowsze wiadomości