Zamknij
REKLAMA

Jak utrzymać alkomat w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas? Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o swoje urządzenie

11:18, 05.03.2020 | MATERIAŁ PARTNERA
Skomentuj
REKLAMA

Posiadanie podręcznego alkomatu na własny użytek niewątpliwie ma wiele zalet. Kiedy po nocy pełnej intensywnych wrażeń trzeba wrócić do codziennych obowiązków lub usiąść za kierownicą, lepiej mieć całkowitą pewność że organizm odzyskał niezbędną równowagę. Sprawdzenie trzeźwości daje natychmiastową odpowiedź, czy ciało uporało się już z pozostałościami po związkach etylowych. Dla takiego sprzętu kluczowa jest precyzja wyników, dlatego razem z ekspertami z PROMIL-LAB podpowiadamy, w jaki sposób korzystać z takich urządzeń.

Badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją
Największą popularnością cieszą się alkomaty elektrochemiczne, wyposażone w czułą aparaturę oraz odpowiednie osłony sensorów – dzięki nim żaden czynnik zewnętrzny nie powinien wpływać na wyniki. Jednak nawet najlepsze, najdroższe i najbardziej zaawansowane urządzenia na niewiele się zdadzą, jeżeli użytkownicy postępują wbrew ustalonym przez producenta procedurom. A uchybienie popełnione w tym zakresie mogą nie tylko dać złudne poczucie bezpieczeństwa, ale też doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń czujników. Jak tłumaczą przedstawiciele PROMIL-LAB, jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby korzystające z alkomatów jest „dmuchanie” zaraz po kieliszku, a nie po upływie pewnego czasu od spożycia alkoholu. Poziom alkoholu w oddechu osoby, która przed chwilą smakowała mocniejszego trunku, jest znacznie wyższy niż górny poziom wykrywalności wielu testerów dostępnych na rynku. Bardzo istotne będzie także zachowanie optymalnej temperatury przechowywania oraz pracy urządzenia, zwykle mieszczącej się w przedziale 0-40 °C.

Kalibracja w serwisie jest dla alkomatów tym, czym dla pojazdów okresowy przegląd w stacji diagnostycznej
Urządzenia, które zjeżdżają z taśmy montażowej, wcale nie są jeszcze gotowe do przeprowadzania rzetelnych testów. Trzeba je jeszcze skalibrować z użyciem właściwie przygotowanych próbek alkoholu. Zajmują się tym wyspecjalizowane laboratoria, nierzadko prowadzone przez te same podmioty. O tym, że dany ośrodek przygotowuje roztwory etanolowe zgodnie z obowiązującymi normami, najlepiej świadczy certyfikat wzorcowania, wydawany przez Główny Urząd Miar. Dzięki tej procedurze alkomaty są właściwie przygotowane do prawidłowego rozpoznawania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Konsumenci powinni zatem zwracać uwagę nie tylko na długość gwarancji obejmującej sprzęt, ale także oferowany zakres kalibracji. Nieuważne zakupy mogą skutkować nabyciem urządzenia, które będzie wymagało dodatkowych wydatków.

(MATERIAŁ PARTNERA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz