Zamknij
REKLAMA

VI Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

11:34, 04.03.2020 | INFO/FOT. STSZ
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Sokołowie Podlaskim po raz szósty szachiści spotkali się przy szachownicach, by oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

Turniej, tak jak i w latach poprzednich został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 4 przez UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe we współpracy z Urzędem Miejskim w Sokołowie Podlaskim. Zawodom patronowali: senator RP Waldemar Kraska, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula i Instytut Pamięci Narodowej.
Uroczystego otwarcia, w udekorowanej symbolami patriotycznymi sali gimnastycznej „czwórki”, dokonali prezesi: Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński i Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych Zbigniew Bocian. Pan Zbigniew w skrócie omówił losy „żołnierzy wyklętych” na naszym terenie, nawiązując do bohaterskiej postawy ks. gen. Stanisława Brzóski – patrona Szkoły Podstawowej nr 4, w której rozgrywane są turnieje pamięci „niezłomnych”. Dla Pana Zbigniewa właśnie takim pierwszym „Wyklętym” z naszego terenu jest ks. Brzóska.

W tegorocznych zawodach zagrało 32 zawodników, którzy rozegrali dziewięć rund tempem 15 minut dla zawodnika. Szachiści walczyli o puchary i nagrody w jednej grupie z podziałem na trzy kategorie wiekowe: dorośli, juniorzy do lat 18 i juniorzy do lat 12. W tegorocznym turnieju najliczniejszą grupę stanowili ci najmłodsi, których zagrało aż 22 i wszyscy wytrwali do końca, jak partyzanci, a trzeba podkreślić, że zawody trwały aż siedem godzin. W przerwie, po czwartej rundzie zawodnicy wraz opiekunami udali się pod pomnik na skwerze NMP, gdzie złożyli wiązankę kwiatów.

Rywalizacja na szachownicach zakończyła się trochę symbolicznie, ponieważ na metę z równą ilością punktów ( po 7,5) zameldowało się trzech zawodników, reprezentantów trzech kategorii wiekowych. Zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej (dodatkowa punktacja) przypadło Jakubowi Żurawickiemu (junior do lat 18) z Węgrowa przed Józefem Flazińskim (senior) z Sokołowa Podlaskiego i jedenastoletnim Dawidem Dobosiewiczem z Mińska Mazowieckiego.
Puchary w poszczególnych klasyfikacjach zdobyli: seniorzy - Józef Flaziński, Michał Kosiorek z Łochowa i Janusz Dzienisiuk z Siemiatycz; juniorzy do lat 18: Jakub Żurawicki, Aleksandra Żurawicka i Przemysław Sekuła – wszyscy z Węgrowa; juniorzy do lat 12: Dawid Dobosiewicz, Krzysztof Urych z Warszawy i Bartosz Choromański z Węgrowa.
Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej, senatora Waldemara Kraskę, Urząd Miasta Sokołów Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim. Uroczystego zakończenia i wręczenia nagród zawodnikom dokonali: w imieniu senatora Waldemara Kraski, Joanna Malinowska - dyr. Biura Senatora Waldemara Kraski, w imieniu burmistrza Bogusława Karakuli, Mieczysław Sobieszczak - naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Grażyna Skonieczna i prezes Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józef Flaziński, który zawody również sędziował.

(INFO/FOT. STSZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

brawo.brawo.

1 0

Tak też można młodzież zachęcać do ,, patriotyzmu ,, 16:02, 06.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz