Zamknij
REKLAMA

Jak wypowiedzieć umowę OC?

19.14, 17.11.2022 . Aktualizacja: 19.16, 17.11.2022
Skomentuj FOT. FREEPIK.COM
REKLAMA

Ubezpieczenie OC obowiązuje przez okres 12 miesięcy, a po tym czasie masz prawo do zmiany ubezpieczyciela – bez żadnego powodu. Jeśli decydujesz się wykupić polisę w innej firmie ubezpieczeniowej, musisz wypowiedzieć dotychczasową umowę. Dowiedz się, jak to zrobić i sprawdź, w jakich jeszcze przypadkach jest to możliwe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu może zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela. Najważniejsze jest dopełnienie formalności, których fundamentem jest wypowiedzenie OC.

Kiedy można zrezygnować z OC?
Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważną polisę OC – niezależnie od tego, jak często jest użytkowany. Można jednak zrezygnować z ubezpieczenia, jednak wyłącznie w ściśle określonych przypadkach.

Kończąca się umowa ubezpieczeniowa
Wypowiedzenie OC składane w obliczu zbliżającego się zakończenia umowy jest najczęstszym przypadkiem. Pozwala na zmianę ubezpieczyciela, który oferuje np. dużo korzystniejsze warunki finansowej polisy.
Warto pamiętać, że niepoinformowanie o zmianie ubezpieczyciela będzie wiązać się z automatycznym przedłużeniem polisy. W efekcie dojdzie do tzw. zdublowania się OC.
W tym przypadku wypowiedzenie umowy należy złożyć najpóźniej na 1 dzień przed wygaśnięciem polisy.

Rezygnacja z umowy zawartej na odległość
Obecnie umowę ubezpieczeniową można zawrzeć telefonicznie lub online. Zgodnie z przepisami, istnieje możliwość rezygnacji z takiej umowy – w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania. Wymaga to jednak złożenia wypowiedzenia OC.

Rezygnacja z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela auta
Zdarza się, że zakupione używane auto ma jeszcze ważną polisę. Nabywca może jednak zrezygnować z ubezpieczenia i wykupić je we własnym zakresie. W tym przypadku wypowiedzenie OC można złożyć w dowolnym momencie.

Wypowiedzenie OC – formalności
Aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, powinno mieć formę pisemną. Ponadto – mimo że nie istnieje jeden uniwersalny wzór – musi zawierać kilka istotnych elementów. Ważne są:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • dane osobowe i adresowe właściciela pojazdu,
  • marka samochodu i numer rejestracyjny,
  • numer polisy,
  • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Warto też dopisać podstawę prawną, aby nie było wątpliwości co do zasadności składanego wypowiedzenia.
Na końcu dokumentu musi znaleźć się własnoręczny podpis (lub podpisy, jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli).

Czy opłaca się składać wypowiedzenie umowy OC?
Rezygnacja ze współpracy z dotychczasowym ubezpieczycielem może się opłacać – pod warunkiem, że nowa polisa OC będzie dostępna na korzystniejszych zasadach.
Aby tak się stało, należy – jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia – porównać oferty w firmach ubezpieczeniowych. Z pomocą przychodzi internetowa porównywarka – dostępny tam kalkulator pozwala na szybkie oszacowanie wysokości składki. Dzięki temu dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić przy zmianie towarzystwa ubezpieczeniowego na innego ubezpieczyciela. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%