Reklama

Minister rolnictwa gościł w podsokołowskiej Dąbrowie

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas poniedziałkowej wizyty w gospodarstwie rolnym na terenie gminy Sokołów Podlaski mówił o dostępnych formach pomocy dla rolników w związku z wojną w Ukrainie. – Gospodarz pokazał nam, że jest przygotowany na żniwa. Dzięki dopłatom sprzedał zboże z 2022 r. To przykład, który pokazuje, że nasza pomoc działa – powiedział minister podczas briefingu prasowego.

Szef resortu rolnictwa odwiedził gospodarstwo rolne o wielkości 150 ha państwa Perkowskich, specjalizujące się w hodowli bydła oraz produkcji roślinnej w Dąbrowie obok Sokołowa Podlaskiego.

Rolnik, który jest właścicielem gospodarstwa, większość inwestycji prowadzi przy wsparciu pochodzącym z dostępnych programów pomocy dla rolników. Przy sprzedaży zboża gospodarz skorzystał z pakietu pomocy przygotowanego i wdrożonego przez resort rolnictwa. W gospodarstwie są także silosy do przechowywania zboża.

- Złożyłem wnioski o dopłaty do zbóż, do nawozów i do paliwa rolniczego. Skorzystałem z pomocy na wyposażenie silosów. Korzystam także z ekoschematów. W trakcie realizacji jest mój wniosek o pomoc na zakup maszyn. Dzięki rządowym dopłatom straty są mniejsze, dotyczy to zwłaszcza zbóż – powiedział gospodarz.

O pomocy dla rolników

Na krótkim briefingu prasowym Robert Telus poinformował o wypłaconym oraz zrealizowanym dotychczas wsparciu dla rolników zagrożonych utratą płynności finansowej na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Gospodarz, którego odwiedziłem, pokazał, że jest przygotowany na żniwa. Dzięki dopłatom sprzedał zboże z 2022 r. To dobra wiadomość i dowód, że nasza pomoc działa – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że równie ważne jest wsparcie pomagające rolnikom zmagazynować zebrane zboże.

– Wpłynęło ok. 13 tys. wniosków na ponad 513 mln zł o wsparcie w zakresie budowy i wyposażenia silosów. To pokazuje, że rolnicy potrzebowali takiego programu. Wprowadziliśmy także uproszczenia w budowie silosów i magazynów. To odpowiedź na potrzeby rynku i sytuację związaną z wojną – powiedział szef resortu rolnictwa.

– To jest inwestycja na przyszłość. Zwłaszcza, że nawet po zakończeniu wojny zostaniemy z produktami ukraińskimi – dodał minister Telus.

Dla silnego polskiego rolnictwa

Minister Telus wyraził ubolewanie, że część polityków źle odbiera pomoc przekazywaną rolnikom i nazywa ją rozdawnictwem, a nawet z niej kpi.

– Ta pomoc jest bardzo ważna. Robimy to dla bezpieczeństwa żywnościowego, dla silnego polskiego rolnictwa i dla przyszłych pokoleń – podkreślił szef resortu rolnictwa i zauważył, że praca na roli to wielki trud, a zawód rolnika jest jednym z najtrudniejszych.

– Dziś, gdy rozpoczynają się żniwa, chcę podziękować wszystkim rolnikom za ich trud. Ten wysiłek powinien być wynagrodzony i doceniony – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rząd zrobi wszystko, żeby chronić polski rynek i polskie rolnictwo.

– Będziemy pomagać polskim rolnikom przetrwać ten trudny okres – zaznaczył minister Telus.

Decyzje Komisji Europejskiej

Minister Telus poinformował także o poniedziałkowej rozmowie online z komisarzem UE ds. handlu Valdisem Dombrovskisem, która dotyczyła trudnej sytuacji rynku zbóż i owoców miękkich związanej z wojną w Ukrainie. Rozmówcy poruszyli kwestię przedłużenia po 15 września środków zapobiegawczych (tj. zakazu importu do pięciu krajów przyfrontowych) na ukraińską kukurydzę, pszenicę, rzepak i słonecznik.

– Myślę, że udało mi się przekonać Komisarza, że nasze działanie jest przejawem patrzenia w przyszłość – stwierdził szef resortu rolnictwa.

– Z Komisarzem poruszyłem też temat wwozu malin. Sytuację mają rozważyć eksperci z Polski i Komisji Europejskiej – poinformował minister.

INFORMACJE/ZDJĘCIA: MRIRW

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Opój - niezalogowany 2023-07-25 15:54:08

    A gaśnica gdzie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Unijat - niezalogowany 2023-07-26 07:55:39

    Z gaśnicą już poszalał teraz czas na granatnik

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • m soko - niezalogowany 2023-07-30 22:05:10

    Nie róbcie konkurencji komendantowi / hi hi /

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    józek - niezalogowany 2023-07-26 16:45:07

    Zdjęcie nic nie warte , brak modela, czyżby wziął się do roboty

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    florekk - niezalogowany 2023-07-29 20:54:38

    gospodarcza wizyta tow strażaka to jak pomożecie, pomożemy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    SS... - niezalogowany 2023-07-29 21:00:12

    Sami swoi...a gdzie rolnicy panie T...te ich potajemne spotkania...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do