Na poniedziałkowej sesji rady Powiatu Sokołowskiego przyjęty został apel dotyczący zawieszenia części działalności Centrum Medycznego PZU Zdrowie w Sokołowie Podlaskim. Chodzi o pracownię endoskopową, poradnię gastroenterologiczną, oddział chirurgii jednego dnia, poradnię onkologiczną i chirurgiczną. Usługi te chce przejąć SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim.
Chodzi o dawne Centrum Medyczne Starówka przy ulicy Lipowej. Ta placówka medyczna, z której przez lata korzystały rzesze sokołowian, w ubiegłym roku została przejęta przez PZU Zdrowie. Niedawno pacjenci zostali zaskoczeni informacją o zawieszeniu części świadczeń udzielanych w placówce.
Problem na Komisji Zdrowia, Oświaty i Spraw Społecznych poruszył radny klubu PiS Jacek Odziemczyka. Efektem dyskusji na komisji był projekt uchwały z apelem, który został skierowany na sesję Rady Powiatu Sokołowskiego 27 stycznia.
W związku z nagłym zawieszeniem świadczenia usług w zakresie pracowni endoskopowej, poradni gastroenterologicznej, oddziału chirurgii jednego dnia, poradni onkologicznej i chirurgicznej, Rada Powiatu Sokołowskiego wyraża głębokie zaniepokojenie zaistniałym wydarzeniem.
Szczególnie dotkliwe i uciążliwe dla Mieszkańców Powiatu Sokołowskiego stało się wstrzymanie działalności poradni gastroenterologicznej i poradni onkologicznej, gdyż podobne usługi nie są świadczone przez inne placówki z terenu powiatu.
Dodatkowo zamykając ww. poradnie, nie wskazano alternatywnego miejsca realizacji tych usług pacjentom, którzy mieli planowe zabiegi i umówione wizyty w dniu zaprzestania działalności poradni oraz w okresie następującym. Pacjenci – mimo często kilkumiesięcznego oczekiwania na badania endoskopowe – zostali odesłani w dniu stawienia się na badania lub planowy zabieg, bez możliwości wykonania ich w innej lokalizacji.
Zdając sobie sprawę z konieczności zapewnienia dotychczasowego zakresu świadczeń medycznych, realizowanych na terenie powiatu sokołowskiego oraz kontynuacji diagnostyki i leczenia, Rada Powiatu Sokołowskiego, kierując się dobrem i potrzebami mieszkańców, zwraca się z apelem do dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim o rozważenie możliwości zapewnienia dostępu do ww. świadczeń medycznych dotychczasowym pacjentom Centrum Medycznego PZU Zdrowie Sokołów Podlaski wraz z kontraktem na te usługi”.
Apel otrzymali: dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim, warszawski oddział PZU Zdrowie S.A., Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w Warszawie za pośrednictwem delegatury w Siedlcach oraz Ministerstwo Zdrowia.
Zapytałam dyrektora SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim Mariusza Martyniaka o temat. Zna go dobrze i zapewnia, że pacjenci, pozostawieni przez PZU nie zostaną bez pomocy.
SP ZOZ ma w swojej strukturze zakontraktowane w NFZ usługi, z których zrezygnowało Centrum Medyczne PZU, wyjątkiem są poradnia gastroenterologiczna oraz poradnia onkologiczna. W tych dwóch przypadkach PZU zobowiązane było znaleźć podmiot zastępczy, który będzie je świadczyć i zwróciło się właśnie do sokołowskiego SP ZOZ.
- Zadeklarowałem, że obejmę pacjentów wraz z cesją kontraktu z NFZ. We wszystkich usługach medycznych, z których rezygnuje PZU jesteśmy w stanie zagwarantować pacjentom dostęp do świadczeń u nas. Nie pozostawimy ludzi bez opieki – zapewnia Mariusz Martyniak.
Dyrektor dodaje, że w SP ZOZ wdrażane są zmiany, które mają poprawić jakość usług i dostęp do nich.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Cyrk na kółkach. Przecież szpital powinien mieć wszystko,ale najlepiej to nic nie robić a piękną kasę brać.
Pacjent powinien mieć wszystko i za darmo. PIS rozbrykał suwerena do granic możliwości. Już za chwilę lekarz będzie dzwonił do pacjenta i pytał czy w czymś może pomóc.
Ta tzw Starówka to jest porażka a zwłaszcza w Sabniach. Do Centrum w Sterdyni to zapisało się większość mieszkańców z gminy Sabnie.
Być może to jest bardzo dobry pomysł. Mój pracodawca opłaca za mnie dodatkową składkę na prywatną opiekę w PZU Zdrowie. Do tej pory mogłem w ramach niej iść jedynie do internisty na lipowej, albo medycyna pracy. Inne usługi to albo Warszawa, albo Siedlce, czyli kasa w piach. SPOZ powinien dywersyfikować źródła przychodów, może tak uniknie bankructwa. Sam chętnie pójdę tam w ramach ubezpieczania opłacanego przez pracodawcę w ramach PZU, w końcu coś się dzieje!
nie rozumiem skąd wyciągnąłeś wniosek że w szpitalu będziesz mógł skorzystać z usług w ramach PZU zdrowie
Kiedyś to była bardzo dobra przychodnia. Odkąd przeszła całkowicie w ręce PZU wszystko się zmieniło. Żeby zarejestrować się do lekarza rodzinnego trzeba dzwonić kilkakrotnie. Teraz jeszcze odeszły te świadczenia. Przepiszę się z całą rodziną do innej przychodni.
Cooo? To tam już nie ma banku w tym budynku?