Reklama

Odwiedzamy szopki w sokołowskich kościołach...

26/12/2013 16:02

Szopki bożonarodzeniowe w polskich kościołach to świąteczna tradycja, której nie może zabraknąć także w Sokołowie Podlaskim.

Szopki bożonarodzeniowe w polskich kościołach to świąteczna tradycja, której nie może zabraknąć także w Sokołowie Podlaskim.

Tradycja budowania szopek wywodzi się z kultu betlejemskiego żłóbka, miejsca narodzin Zbawiciela, czczonego od wieków przez cały chrześcijański świat. Prekursorem ożywienia szopki był św. Franciszek z Asyżu. Właśnie on w 1223 r., w noc Bożego Narodzenia, na leśnej polanie, ustawił oświetlony pochodniami żłóbek i poprowadził stamtąd uroczystą procesję, by wraz z innymi mnichami i wiernymi modlić się. Wkrótce zwyczaj został przeniesiony do franciszkańskich kościołów, a zaczęły mu towarzyszyć przedstawienia nawiązujące do wydarzeń Bożego Narodzenia. Do Polski zwyczaj dotarł dzięki francuskim i włoskim misjonarzom, a nazwany został u nas jasełkami.

Szopka co roku przypomina wiernym, po co narodził się Chrystus. Zmusza do refleksji, do zatrzymania się i przypomnienia sobie, dlaczego obchodzimy Święta Bożego Narodzenia. Nawołuje też do pokoju i pojednania.

Sprawdziliśmy, jakie szopki w tym roku stanęły w Sokołowie Podlaskim - w konkatedrze, u salezjanów - w kościele św. Jana Bosko oraz w parafii Miłosierdzia Bożego.

INFO/FOT. BG

Konkatedra:

***

Parafia Salezjańska:

 

***

Parafia Miłosierdzia Bożego:

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do