Reklama

Znany lek znika z portfolio jedynego producenta! Nie będzie go w aptekach?

27/08/2022 12:16

Lek na osteoporozę Alfadiol zniknie z aptek? Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek bije na alarm i pisze do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, po tym jak lek został usunięty z portfolio jedynego producenta. 

Lek m.in. na osteoporozę, Alfadiol zniknie z aptek? Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek bije na alarm i pisze do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, po tym jak lek został usunięty z portfolio jedynego producenta. 

Alfadiol to dostępny na receptę lek o bardzo szerokim zastosowaniu. Został stworzony dla pacjentów chorujących na zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej spowodowane chorobami nerek, które utrudniają lub uniemożliwiają odpowiednie przemiany witaminy D w tym narządzie.

Jego rolą jest przede wszystkim wchłanianie wapnia z układu pokarmowego i transportowanie go do tkanki kostnej.

Stosują go m.in. seniorzy i kobiety przechodzące menopauzę. 

Teraz pacjenci mogą mieć duże problemy, bo został on usunięty z portfolio jedynego producenta. Wiele wskazuje na to, że nie będzie już dłużej dostępny w aptekach.

Rzecznik Praw Obywatelskich został zaalarmowany przez zaniepokojonych pacjentów i wskazuje, że "w ostatnich tygodniach zaprzestano produkcji Alfiadolu we wszystkich formach dawkowania".

- Obecnie nie posiada on zamienników, co jest szczególnie groźne dla pacjentów - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek

W liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego RPO wskazuje, że oczekuje szeregu działań od szefa resortu zdrowia, by ochronić pacjentów z metaboliczną chorobą kości.

Prof. Wiącek chce również dowiedzieć się, jakie działania MZ podejmie w związku z zaprzestanie produkcji Alfiadolu.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo




Reklama
Wróć do