Burmistrz miasta Sokołów Podlaski dołączyła do grona samorządowców, których pracę w 2025 r. radni ocenili bardzo pozytywnie. Ponad 3-milionowa nadwyżka budżetowa przy wykonanych inwestycjach o wartości blisko 25 mln zł i potężna poprawa ściągalności podatków, to zdecydowanie dwa największe atuty w ubiegłorocznej pracy Iwony Kublik.
Podobnie, jak w innych samorządach, na koniec roku przygotowane zostało wymagane prawem zestawienie „Raport o stanie miasta Sokołów Podlaski na dzień 31 grudnia 2025 r.”. Liczący 115 stron dokument zawiera szczegółowe informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej, finansach i majątku, inwestycjach, spółkach komunalnych, oświacie, kulturze, sporcie, pomocy społecznej i innych aspektach funkcjonowania miasta.
Zacznijmy od demografii – w 2025 r. liczba mieszkańców miasta spadła poniżej 18 tysięcy. Na dzień 31 grudnia Sokołowian mieliśmy 17 887, rok wcześniej miasto miało 18 054 mieszkańców. Zauważalny jest proces starzenia się społeczności, przy jednoczesnym spadku ogólnej liczby mieszkańców. Największy ubytek odnotowano w grupie do 18. roku życia oraz w szerokim przedziale wieku produkcyjnego, gdzie szczególnie zauważalny jest spadek liczby kobiet. Równolegle, jako jedyne, wzrost wykazują grupy senioralne (kobiety 60+ oraz mężczyźni 65+).
W 2025 r. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej aktywnych było 1120 przedsiębiorców, o 12 mniej niż rok wcześniej. Sytuacja była tu stabilna. Największa grupa indywidualnych działalności gospodarczych zajmowała się transportem drogowym towarów – 348.
Jednak pamiętać należy, że dane z CEIDG nie świadczą w pełni o potencjale gospodarczym miasta. Wszystkie firmy prowadzące działalność w formie spółek prawa handlowego podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego i to są najwięksi przedsiębiorcy.
Na koniec ubiegłego roku w Sokołowie mieliśmy 438 bezrobotnych, o 44 osoby więcej niż rok wcześniej. 234 osoby uznane zostały za długotrwale bezrobotne.
- Sokołowscy przedsiębiorcy zwracają uwagę na brak siły roboczej, a to podstawa, jeśli chce się mówić o rozwoju przemysłu – skomentowała burmistrz Iwona Kublik.
Jeśli chodzi o realizację ubiegłorocznego budżetu, to dochody zostały wykonane w wysokości blisko 161,2 mln zł (99,67% planu), a wydatki na poziomie 157,9 mln zł (95,87% planowanych). Budżet zamknął się nadwyżką w wysokości prawie 3,3 mln zł, chociaż pierwotnie zaplanowany był 3-milionowy deficyt.
Zadłużenie miasta na koniec 2025 r. wynosiło 55,7 mln zł i nie zmieniło się przez rok. Procentowo stanowiło to niespełna 35 proc. dochodów. Na obsługę zadłużenia, czyli spłatę wcześniejszych długów, w ubiegłym roku wydano 5,16 mln zł, z czego najwięcej, bo za blisko 3,8 mln zł na spłatę odsetek. Miasto nie miało zobowiązań wymagalnych.
W 2023 r. budżet zamknął się deficytem w wysokości 5,6 mln zł. W 2024 r. osiągnięto nadwyżkę w wysokości 233,5 tys. zł. Natomiast w roku 2025 nadwyżka wzrosła do 3,24 mln zł. Dochody miasta wzrosły z 110,8 mln zł w 2023 r. do 161,2 mln zł w 2025 r.
To, co najbardziej zwraca uwagę, to ogromny wzrost dochodów podatkowych, które zwiększyły się z 43,9 mln zł w 2023 r. do 59,6 mln zł w 2024 r. i aż 102,7 mln zł w 2025 r. Jak wyjaśniała burmistrz Iwona Kublik, to efekt skutecznej windykacji iradykalnej zmiany podejścia do umorzeń podatkowych. Obecnie są one stosowane w bardzo ograniczonym zakresie, a jedyne większe umorzenia dotyczą SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim oraz OSP Cukrownia.

W ubiegłym roku miasto Sokołów Podlaski wykonało inwestycje warte prawie 24,7 mln zł, co stanowiło prawie 94 proc. planu. Dofinansowanie zewnętrzne do tych zadań wyniosło ponad 19 mln zł. Były to fundusze unijne oraz rządowe, m.in. z Polskiego Ładu pozyskane w poprzedniej i obecnej kadencji.

Dodać należy, że w ubiegłym roku GDDKiA wyremontowała ulicę Wolności (w ciągu drogi krajowej nr 62) oraz odcinek ulic Siedleckiej między rondami (DK nr 63). Przeprowadziła też doświetlenie przejść dla pieszych. Miasto nie dokładało do tych zadań.
W roku 2024 zmieniła się ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i zamiast subwencji oświatowej dla samorządów wprowadzono tzw. potrzeby oświatowe. Ale to nie pozwoliła na radykalną poprawę sytuacji, pieniędzy rządowych nadal jest za mało i braki pokrywają samorządy z dochodów własnych. Problem ten dotyczy również Sokołowa Podlaskiego. Miasto otrzymało w 2025 r. wyliczone zgodnie z nową ustawą potrzeby oświatowe na poziomie 40,96 mln zł, a wydatki na oświatę wyniosły 71,8 mln, w tym dla niepublicznych placówek przekazano kwotę łącznie 21,2 mln zł.
Miasto Sokołów Podlaski jest właścicielem 190,90 ha gruntów. W skład gminnego zasobu nieruchomości wchodzi również 2,1 ha gruntów położonych na terenie innych gmin - to wysypisko śmieci w Suchodole w gminie Sabnie oraz działka 10 arów w Żanecinie – wykupiona pod budowę ulicy Piłsudskiego. Miasto Sokołów Podlaski jest użytkownikiem wieczystym 17 ha gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa. 115 hektarów stanowią ulice, drogi, parki, skwery, nieużytki.
Miasto jest właścicielem 58 budynków mieszkalnych, w których posiada 248 lokale mieszkalne oraz 24 budynków użytkowych i 77 lokali użytkowych, a także 46 boksów garażowych. Zasobem lokali komunalnych administruje i zarządza Sokołowskie Towarzystwo Budownictwa Komunalnego. W skład mienia komunalnego wchodzą też dwa stadiony sportowe: przy ul. Lipowej i przy ul. Okrężnej, pływalnia miejska z częścią hotelową, parki z urządzeniami, targowisko miejskie przy ul. Ząbkowskiej, drogi miejskie oraz sieci i urządzenia związane z dostarczaniem ciepła i wody oraz odprowadzaniem ścieków.
Łącznie wartość mieni miasta Sokołów Podlaski na koniec 2025 r. oszacowano na 161 mln zł.
- Rok 2025 był rokiem solidnego zarządzania finansami publicznymi w mieście – ocenił szef Komisji Inwestycji i Finansów Karol Krakowski. Omawiał szczegółową realizację ubiegłorocznego budżetu – podkreślił fakt, że zamiast planowanego deficytu była nadwyżka i nie wzrosło zadłużenie. Przestrzegał, że trzeba pilnować racjonalności wydatków budżetowych.
- Ubiegły rok był dla naszego samorządu czasem ogromnych inwestycji, ale i przygotowań do tegorocznych zadań – mówiła Elżbieta Sekita i odniosła się do programu wyborczego „Sokołowskich Demokratów”. Wyliczała poszczególne punkty, odnosząc się do zadań wykonanych w 2025 r. Wspomniała m.in. o projektach dotyczących dawnej Cukrowni, m.in. planów stworzenia tam Muzeum Powstania Styczniowego. Chwaliła Wydział Rozwoju UM za przygotowywane dokumentacje.
Burmistrz Iwona Kublik, komentując ten fragment wypowiedzi radnej, wskazała, że po dwóch latach kadencji stopień zaawansowania realizacji wyborczych obietnic jest duży.
Radny Marek Landzberg chwalił Iwonę Kublik za interwencję przy realizacji prac na drogach krajowych, które stworzyły udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Michał Lipiński zwrócił uwagę na kilkanaście elementów w raporcie. Wskazał po pierwsze na spadek liczby mieszkańców opisany w dokumencie, jego zdaniem, stoi to nieco w sprzeczności z tym, że bardzo intensywnie rozwija się budownictwo i sprzedaż mieszkań. Wskazywał, że być może wynika to z braku meldunków części osób faktycznie mieszkających w mieście.
- Nie zatrzymamy ogólnopolskiego trendu dotyczącego spadku demografii. Nowych bloków przybywa. Być może jest tak, jak pan mówi i chodzi o meldunki, ale nie możemy nikogo zmuszać do zameldowania się – odniosła się burmistrz.
Michał Lipiński wskazywał, że brakuje inwestycji w fotowoltaikę w miejskich instytucjach.
- Z pewnych programów, będąc miastem 18-tysięcznym, jesteśmy wyłączeni. Na wielu dachach nie da się montować fotowoltaiki. Ale będziemy działać w tym zakresie – zapowiedziała burmistrz.
Radny zwracał uwagę na przedłużający się termin zakończenia remontu basenu, a także na rosnące koszty odbioru odpadów. Podkreślał, że warto podjąć współpracę z prywatnymi przedsiębiorcami, zainteresowanymi odbiorem pewnych frakcji odpadów.
Radna przypomniała słowa, że rok temu głosowała za wotum zaufania, ale teraz tego nie zrobi, bo uważa, że Iwona Kublik nie spełniła swoich zapowiedzi dotyczących reorganizacji oświaty. Drugim powodem takiej decyzji było wprowadzenie podwyżek opłat za śmieci, a trzecim – opóźnienia we wprowadzeniu uchwały krajobrazowej. Jej zdaniem to utrudnia wprowadzanie planu rewitalizacji Starego Miasta. Negatywnie Hanna Lecyk oceniła też planowany rozmach dotyczący małej południowej obwodnicy Sokołowa. - To będzie trwało kilkanaście lat, a nam chodzi o to, by jak najszybciej poprawić komunikację w mieście - mówiła. Dodała też, że inwestowanie potężnych pieniędzy w Aleję 550-Lecia, oznacza jednocześnie rezygnację z remontów i budowy uliczek osiedlowych. Zapowiedziała, że będzie przeciw udzieleniu wotum zaufania Iwonie Kublik, ale poprze udzielenie absolutorium.
Radny wskazał, że nie jest sztuką podnosić opłaty (m.in. za śmieci) i podatki, ale należy wytłumaczyć ludziom, że jest to uzasadnione. Zarzucił władzom miasta, że nie przyłożyły się do kontroli faktycznej liczby osób przebywających w wynajmowanych mieszkaniach, głównie obcokrajowców i nie sprawdziły innej metody wyliczania opłat za śmieci (np. od zużytej wody).
Kwestionował sens wydania 4 milionów złotych na projekt „ogrodów wertykalnych”, dziwił się zapewnieniom burmistrz, że znajdzie na nie pieniądze. Dodał, że w innych obszarach, np. w kwestii dróg. ogląda się każda złotówkę. Tymczasem do wykonania jest ponad 70 ulic, są braki w kanalizacji deszczowej i awarie tej obecnej.
Radny pytał o spory sądowe z byłymi pracownikami. Wskazał, że jego nieufność wzbudziła sprawa audytu. - Jeśli miasto wynajmuje pieniądze i płaci tak duże pieniądze, powinno otrzymać pisemne wyjaśnienie dotyczące zarzutów byłego dyrektora SOK i jego pełnomocników wobec audytu – mówił. - Dlaczego audytorzy tak długo zwlekali z raportem, że później zasłaniali się niepamięcią? - pytał. Pytał też, po co był audyt śledczy, skoro prokuratura zabezpieczyła dokumentację w „Szóstce”, a tym ten dodatkowy audyt uzasadniano.
- Plany są wielkie, ale z realizacją się zobaczy. Zabraknie nam tej kadencji na ich realizację – ocenił Piotr Sikorski.
Radna Maria Janista mówiła o zmianach w oświacie, reorganizacji, likwidacji SP nr 3 i utworzeniu Zespołów Szkolno-Przedszkolnych.
- Sokołów Podlaski pokazał, że nie unika trudnych tematów, a takim jest reorganizacja oświaty – mówiła i chwaliła Iwonę Kublik za odpowiedzialne podejście do zmian w systemie edukacyjnym, które ma na uwadze dobro dzieci i jak najmniejsze koszty społeczne zmian. Dodała, że dyskusje na ten temat „nie toczyły się za zamkniętymi drzwiami”. Wskazała, że liczy iż po zmianach oświata wyjdzie wzmocniona. Podziękowała za realizację działań burmistrz Iwonie Kublik, wiceburmistrz Danucie Domańskiej i naczelnik Wydziału Oświaty Eleonorze Miszkiel.
Hanna Lecyk natomiast oceniła, że Iwona Kublik nie spełniła swoich zapowiedzi dotyczących jawności reorganizacji oświaty, szczególnie jeśli chodzi o transparentność decyzji w tym zakresie.
- W ubiegłym roku utworzyliśmy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 i stworzyliśmy zręby pod reorganizację oświaty w obecnym roku – oceniła burmistrz. Iwona Kublik powiedziała na absolutoryjnej sesji, że utworzenie ZSP nr 1 dało ok. 450 tys. zł oszczędności, mimo braku cięć.
Radny Michał Lipiński odniósł się też do kwestii zadłużenia Sokołowa Podlaskiego. - Państwo mówicie, że wskaźnik procentowy spadł. Ale matematyka nie kłamie. Na koniec kadencji pana Karakuli było 50,8 mln zł obecnie jest prawie 55,8 mln zł zadłużenia – mówił.
- Zadłużenie miasta będzie rosło, bo chcemy realizować inwestycje. Ale będziemy brać obligacje na niskim procencie, a pieniądze brane będą na inwestycje, a nie na przejadanie – mówiła Iwona Kublik.
- Ciągle słyszymy, że poprzedni burmistrz brał pieniądze na przejadanie. Ileż razy można o tym słuchać. Były realizowane inwestycje, także w moim okręgu, nie wszystko było przejadane – dodał Piotr Sikorski. - Jesteśmy nieliczną opozycją. Ale staramy się być opozycją merytoryczną, a nie totalną. Chcemy, by mieszkańcy zobaczyli inne propozycje i perspektywy. Czasem nasze pomysły są realizowane. Tak było chociażby z przeniesieniem skateparku, co ja postulowałem. Popieraliśmy utworzenie CAiR i inne pomysły. Będę głosował przeciwko wotum zaufania, bo nie ma pani burmistrz w pełni mojego zaufania – dodał Piotr Sikorski.
Radny Zygmunt Wycech wskazał z kolei na bardzo dobre wykonanie budżetu za 2025 r., nadwyżkę zamiast deficytu i tym głównie uzasadnił swoją chęć głosowania za absolutorium.
- Jest u nas jak w przysłowiu, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. W tym mieście nic nie robić to źle, a zrobić coś – też jest źle – ocenił radny Radosław Kosieradzki. Wskazał, że planowanie na wiele lat w przyszłość jest bardzo ważne, bo przykład dawniej planowanego przebiegu obwodnicy, gdzie tereny w międzyczasie zostały zabudowane pokazał, że brak takiej wizji rodzi problemy.
Chwalił burmistrz za konsekwentną realizację jej wizji dla miasta, współpracę z innymi samorządami, zwłaszcza z powiatem sokołowskim.
Iwona Kublik zarzuciła radnym z tzw. opozycji, że wypowiedzi z debaty można określić jako podejście na zasadzie, że „do wszystkiego można odnieść się negatywnie”. Wskazała np., że z jednej strony jest krytykowana za zbyt dalekosiężne plany, a jednocześnie zarzuca się jej brak wizji.
- A przecież mamy wspólny cel: Sokołów – zaznaczyła. Poprosiła o konkretne zarzuty wobec roku 2025. Przypomniała, że sprawa cen odpadów, to tegoroczne decyzje, a nie za 2025 r. Zapowiedziała, że trwają analizy i działania, które mają doprowadzić do zmian w systemie.
Apelowała, by nie manipulować informacjami – w kontekście pozyskiwania 15 mln zł na projekt ekologiczny oraz procesów w Sądzie Pracy.
Jako ostatni w debacie nad raportem o stanie miasta głos zabrał przewodniczący Daniel Krakowski. Określił, że ostatni rok był okresem dużych zmian w zakresie sportu i rekreacji. W miejsce OSiR i Parku Przemysłowego powstało Centrum Aktywności i Rozwoju Cukrownia Sokołów (CAiR).
- Był to czas odważny i przemyślanych decyzji, dotyczących nowoczesnych rozwiązań w sporcie i efektywnego zarządzania infrastrukturą. Chodzi o lepsze administrowanie naszymi zasobami – ocenił. Wspomniał, że sukcesywnie są pozyskiwane pieniądze na dokończenie remontu basenu oraz dotacje na rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowej – boisk sportowych, pumptracku. Wspomniał o zmianach w finansowaniu stowarzyszeń i klubów sportowych, bo wcześniej funkcjonujące było „nieefektywne”. - Działacze klubu MKS Podlasie chwalą te zmiany, a oni jako pierwsi byli objęci zmianami w sposobie finansowania. Teraz dochodzą kolejni – mówił Daniel Krakowski. Pozytywnie ocenił też plany na przyszłość, które obejmują najbliższą przyszłość, ale i dość daleką perspektywę czasową.
Na koniec debaty o stanie miasta głos zabrała Iwona Kublik. Podkreśliła, że był to pierwszy pełny rok jej pracy jako burmistrza. Przedstawiła dane finansowe, które zaprezentowaliśmy wyżej. Rok 2025 podsumowała krótko.
- To nie był cud, to była ciężka, mozolna praca. Skuteczne ściąganie należności i dbanie o finanse – oceniła. Podkreśliła, że rok 2025 był dla miejskich finansów czasem spokoju i stabilizacji.
Burmistrz zaprezentowała m.in. dane o dochodach per capita w Sokołowie Podlaskim i w miastach o zbliżonej wielkości.

Iwona Kublik dodała też, że miasto Sokołów Podlaski poprawiło znacząco swoją pozycję w ogólnopolskich rankingach, co jest potwierdzeniem tego, że „idziemy w dobrym kierunku”.
- Sokołowianie, możemy śmiało patrzeć w przyszłość i spełniać nasze marzenia – zakończyła swoje wystąpienie burmistrz. Apelowała do opozycji, by była konstruktywną opozycją, a krytykowała w sposób merytoryczny. Taki apel skierowała też do mediów. Na koniec była seria podziękowań: radnym z Sokołowskich Demokratów, pracownikom UM, szefom miejskich jednostek i spółek oraz mieszkańcom.
Debata trwała ponad 4 godziny.
Za wotum zaufania dla burmistrz Iwony Kublik opowiedziało się 11 radnych, 2 było przeciw (Hanna Lecyk, Michał Lipiński), a Piotr Sikorski nie brał udziału w głosowaniu.
Absolutorium dla burmistrz Iwony Kublik poparło 12 radnych, przeciw był tylko Michał Lipiński, Piotr Sikorski nie wziął udziału w głosowaniu.
Na sesji nieobecna była Wioleta Strzała-Nowakowska.
Na koniec były podziękowania.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze