Radni z gminy Repki nie mieli wątpliwości, jeśli chodzi o podsumowanie pracy wójt Apolonii Stasiuk w 2025 roku. Zgodnie udzielili włodarz wotum zaufania i absolutorium.
W poniedziałek, 22 czerwca, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Repki, podczas której wójt Apolonia Stasiuk, jednogłośnie uzyskała zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu gminy za 2025 rok.
Jak każdy samorząd, gmina Repki również opracowała „Raport o stanie gminy Repki w 2025 r.”. Przeanalizowaliśmy ten dokument.
Na koniec 2025 r. w gminie Repki zameldowanych było 4718 osób. Liczba mieszkańców zmniejszyła się o blisko 70 osób. W ciągu sześciu ostatnich lat ludność gminy spadła o blisko 8 proc. W ubiegłym roku urodziło się 47dzieci, zmarło 75 osób. Największą gminną miejscowością są Repki, które zamieszkuje 760 osób, w granicach 300 mieszkańców ma Skrzeszew, 250 Rogów, a około 200 Wyrozęby-Podawce i Liszki.
Gmina Repki ma najwięcej sołectw ze wszystkich gmin w powiecie sokołowskim – 41.
Na terenie Gminy Repki prężnie funkcjonuje 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w których zrzeszonych jest 308 druhów.
Ubiegłoroczny budżet gminy Repki po stronie dochodów zamknął się kwotą 45,8 mln zł, a wydatków – ponad 47,5 mln zł. Deficyt wyniósł 1,7 mln zł, z czego niespełna 1,3 mln zł zostało sfinansowane z kredytów i pożyczek, pozostała część z nadwyżki z lat wcześniejszych. Najważniejszym źródłem dochodów własnych gminy w 2025 roku były wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, które wyniosły 11,3 mln zł.
Zadłużenie gminy na koniec roku 2025 wzrosło o 44 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego i wynosiło 8,46 mln zł – wskaźnik procentowy, to blisko 18,5 proc. dochodów samorządu.
Na realizację zadań w ramach funduszu sołeckiego samorząd wydał prawie 760 tys. zł. Wydatki bieżące na oświatę wyniosły ponad 11,5 mln zł.
W ubiegłym roku gmina Repki pozyskała dotacje inwestycyjne w wysokości 12,1 mln zł, z czego 2,44 mln zł stanowiły fundusze unijne. Wykonała za nie inwestycje warte blisko 20 mln zł. Największą była przebudowa drogi gminnej Skrzeszew – Kanabród, której wartość to prawie 6,6 mln zł. Ponad 3,8 mln zł kosztowała przebudowa drogi wewnętrznej na odcinku Zawady – Wyrozęby Konaty. Modernizacja oczyszczalni ścieków w Repkach pochłonęła ponad 3,3 mln zł. Do tego doszły m.in. Przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Liszki za ponad 2,1 mln zł, przebudowa drogi powiatowej na odcinku Repki-Kamianka, która kosztowała 1,85 mln zł, przebudowa drogi powiatowej w kierunku miejscowości Gałki za ponad 1,3 mln zł. Lista zadań inwestycyjnych liczyła w sumie kilkadziesiąt pozycji, znalazły się też na niej m.in. modernizacje świetlic wiejskich.
- Szczegółowe dane zawarte w raporcie obejmują gospodarkę, środowisko naturalne, oświatę, potrzeby społeczne oraz zarządzanie gminą. Wytężona praca i dobra komunikacja z mieszkańcami, przynoszą zauważalne efekty w postaci znaczącej poprawy jakości życia całej społeczności gminy – podkreśla pani wójt. - Korzystamy z każdej możliwości pozyskania środków zewnętrznych wpłynęło na zrealizowanie dużej liczby inwestycji, tak potrzebnych i oczekiwanych przez mieszkańców. Rozmach inwestycyjny i związane z nim płatności nie wpłynęły negatywnie na sytuację finansową gminy, która cały czas jest dobra i stabilna. Realne cele, określane w porozumieniu z mieszkańcami, są receptą na kompleksową realizację zadań inwestycyjnych i skuteczne wykonanie zamierzeń w obszarach społecznych i oświatowych. Cieszy świadomość, że nasza aktywność i ciężka praca są akceptowane i doceniane przez mieszkańców. Jestem przekonana, że realizacja tak ambitnych celów i skuteczne wykonanie wielu zadań służących społeczności gminy było możliwe dlatego, iż moim priorytetem i centralnym punktem odniesienia w moich staraniach było i pozostanie dobro każdego mieszkańca naszej Gminy Repki.
Za udzieleniem wotum zaufania, a następnie absolutorium wójt Apolonii Stasiuk opowiedziało się 15 radnych, wszyscy obecni na sali.
Po głosowaniu Apolonia Stasiuk podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną realizację budżetu oraz działania na rzecz rozwoju gminy.
- Taki dzień, to wielkie święto dla samorządowców. Cieszę się, że w naszej gminie jest jednomyślność i zgoda – podkreśliła.
W imieniu Rady Gminy gratulacje i słowa uznania przekazał przewodniczący redy Adam Czarnocki. Życzył pani wójt kolejnych sukcesów i dalszej owocnej pracy na rzecz mieszkańców.
Podczas sesji odbyło się również uroczyste pożegnanie dyrektor Małgorzaty Czarnockiej, wieloletniego pracownika Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach, która zakończyła swoją działalność zawodową.
Zebrani wyrazili wdzięczność pani dyrektor za wieloletnie zaangażowanie w rozwój szkoły i edukację młodego pokolenia. Życzyli jej zdrowia, spokoju oraz wielu radosnych chwil w gronie rodziny i bliskich.
ZDJĘCIA: UG REPKI
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Najlepsza Pani wójt jaką mieliśmy !!!!!
Najlepsza Pani wójt jaką mieliśmy !!!!!