Reklama

Wójt Apolonia Stasiuk z wotum zaufania i absolutorium. „Wytężona praca przynosi efekty”.

Radni z gminy Repki nie mieli wątpliwości, jeśli chodzi o podsumowanie pracy wójt Apolonii Stasiuk w 2025 roku. Zgodnie udzielili włodarz wotum zaufania i absolutorium.

W poniedziałek, 22 czerwca, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Repki, podczas której wójt Apolonia Stasiuk, jednogłośnie uzyskała zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu gminy za 2025 rok.

Jak każdy samorząd, gmina Repki również opracowała „Raport o stanie gminy Repki w 2025 r.”. Przeanalizowaliśmy ten dokument.

O demografii w gminie Repki

Na koniec 2025 r. w gminie Repki zameldowanych było 4718 osób. Liczba mieszkańców zmniejszyła się o blisko 70 osób. W ciągu sześciu ostatnich lat ludność gminy spadła o blisko 8 proc. W ubiegłym roku urodziło się 47dzieci, zmarło 75 osób. Największą gminną miejscowością są Repki, które zamieszkuje 760 osób, w granicach 300 mieszkańców ma Skrzeszew, 250 Rogów, a około 200 Wyrozęby-Podawce i Liszki.

Reklama

Gmina Repki ma najwięcej sołectw ze wszystkich gmin w powiecie sokołowskim – 41.

Na terenie Gminy Repki prężnie funkcjonuje 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w których zrzeszonych jest 308 druhów.

Jak wyglądał budżet w 2025 r.

Ubiegłoroczny budżet gminy Repki po stronie dochodów zamknął się kwotą 45,8 mln zł, a wydatków – ponad 47,5 mln zł. Deficyt wyniósł 1,7 mln zł, z czego niespełna 1,3 mln zł zostało sfinansowane z kredytów i pożyczek, pozostała część z nadwyżki z lat wcześniejszych. Najważniejszym źródłem dochodów własnych gminy w 2025 roku były wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, które wyniosły 11,3 mln zł.

Reklama

Zadłużenie gminy na koniec roku 2025 wzrosło o 44 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego i wynosiło 8,46 mln zł – wskaźnik procentowy, to blisko 18,5 proc. dochodów samorządu.

Na realizację zadań w ramach funduszu sołeckiego samorząd wydał prawie 760 tys. zł. Wydatki bieżące na oświatę wyniosły ponad 11,5 mln zł.

Prawie 20 mln zł na inwestycje

W ubiegłym roku gmina Repki pozyskała dotacje inwestycyjne w wysokości 12,1 mln zł, z czego 2,44 mln zł stanowiły fundusze unijne. Wykonała za nie inwestycje warte blisko 20 mln zł. Największą była przebudowa drogi gminnej Skrzeszew – Kanabród, której wartość to prawie 6,6 mln zł. Ponad 3,8 mln zł kosztowała przebudowa drogi wewnętrznej na odcinku Zawady – Wyrozęby Konaty. Modernizacja oczyszczalni ścieków w Repkach pochłonęła ponad 3,3 mln zł. Do tego doszły m.in. Przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Liszki za ponad 2,1 mln zł, przebudowa drogi powiatowej na odcinku Repki-Kamianka, która kosztowała 1,85 mln zł, przebudowa drogi powiatowej w kierunku miejscowości Gałki za ponad 1,3 mln zł. Lista zadań inwestycyjnych liczyła w sumie kilkadziesiąt pozycji, znalazły się też na niej m.in. modernizacje świetlic wiejskich.

Reklama

Apolonia Stasiuk: korzystamy z każdej możliwości pozyskania środków zewnętrznych

- Szczegółowe dane zawarte w raporcie obejmują gospodarkę, środowisko naturalne, oświatę, potrzeby społeczne oraz zarządzanie gminą. Wytężona praca i dobra komunikacja z mieszkańcami, przynoszą zauważalne efekty w postaci znaczącej poprawy jakości życia całej społeczności gminy – podkreśla pani wójt. - Korzystamy z każdej możliwości pozyskania środków zewnętrznych wpłynęło na zrealizowanie dużej liczby inwestycji, tak potrzebnych i oczekiwanych przez mieszkańców. Rozmach inwestycyjny i związane z nim płatności nie wpłynęły negatywnie na sytuację finansową gminy, która cały czas jest dobra i stabilna. Realne cele, określane w porozumieniu z mieszkańcami, są receptą na kompleksową realizację zadań inwestycyjnych i skuteczne wykonanie zamierzeń w obszarach społecznych i oświatowych. Cieszy świadomość, że nasza aktywność i ciężka praca są akceptowane i doceniane przez mieszkańców. Jestem przekonana, że realizacja tak ambitnych celów i skuteczne wykonanie wielu zadań służących społeczności gminy było możliwe dlatego, iż moim priorytetem i centralnym punktem odniesienia w moich staraniach było i pozostanie dobro każdego mieszkańca naszej Gminy Repki.

Wszyscy głosowali za

Za udzieleniem wotum zaufania, a następnie absolutorium wójt Apolonii Stasiuk opowiedziało się 15 radnych, wszyscy obecni na sali.

Reklama

Po głosowaniu Apolonia Stasiuk podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w sprawną realizację budżetu oraz działania na rzecz rozwoju gminy.

- Taki dzień, to wielkie święto dla samorządowców. Cieszę się, że w naszej gminie jest jednomyślność i zgoda – podkreśliła.

W imieniu Rady Gminy gratulacje i słowa uznania przekazał przewodniczący redy Adam Czarnocki. Życzył pani wójt kolejnych sukcesów i dalszej owocnej pracy na rzecz mieszkańców.

Pożegnali dyrektor Małgorzatę Czarnocką

Podczas sesji odbyło się również uroczyste pożegnanie dyrektor Małgorzaty Czarnockiej, wieloletniego pracownika Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach, która zakończyła swoją działalność zawodową.

Reklama

Zebrani wyrazili wdzięczność pani dyrektor za wieloletnie zaangażowanie w rozwój szkoły i edukację młodego pokolenia. Życzyli jej zdrowia, spokoju oraz wielu radosnych chwil w gronie rodziny i bliskich.

ZDJĘCIA: UG REPKI

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/06/2026 13:27
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Krystyna - niezalogowany 2026-06-23 22:38:34

    Najlepsza Pani wójt jaką mieliśmy !!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo




Reklama
Najnowsze wiadomości