Reklama

Wójt gminy Sokołów Janusz Kur z absolutorium. „Połowa samorządów w województwie zazdrości nam takiego włodarza”.

Inaczej być nie mogło, bo gmina Sokołów Podlaski jest jedyną w powiecie, w której wzrosła liczba mieszkańców, rok 2025 zakończył się dużą nadwyżką budżetową, a samorząd sukcesywnie realizował inwestycje. Wójt podkreśla, że za jego rządów gmina nie zadłużyła się ani o złotówkę, a jedynie spłaca zadłużenie po poprzedniku.

Tylko w gminie Sokołów przybyło mieszkańców

Rada Gminy Sokołów Podlaski obradowała na sesji 22 czerwca. Jeśli chodzi o podsumowanie ubiegłego roku, to najpierw wójt Janusz Kur obszernie omówił „Raport o stanie gminy Sokołów Podlaski na dzień 31 grudnia 2025 r.”. Później było głosowanie nad wotum zaufania, rozpatrzenie dokumentów finansowych za ubiegły rok i głosowanie nad absolutorium.

Wójt w pierwszej kolejności podkreślił, że gmina Sokołów Podlaski jako jedyna nie odnotowała spadku liczby mieszkańców, na koniec grudnia było ich 6035. W 2025 r. zmarły 62 osoby, odnotowano też 62 urodzenia, ale na terenie gminy zamieszkało 7 nowych osób. W innych samorządach ubiegłoroczna demografia jest na minusie.

Reklama

Największe miejscowości w gminie to Nowa Wieś (590 mieszkańców), Przywózki (469) i Kostki (337). Najmniejsze są Krasnodęby-Sypytki (22 mieszkańców). Najwięcej, bo 16 mieszkańców, przybyło w ubiegłym roku w Budach Kupientyńskich, a największy spadek (o 10 mieszkańców) odnotowano w Żanecinie.

Z nadwyżką budżetową i nadwyżką operacyjną

W ubiegłym roku dochody gminy Sokołów przekroczyły 47 mln zł. Wydatki osiągnęły poziom prawie 43 mln zł. Do oświaty samorząd z własnej kasy dołożył ponad 10 mln zł.

Rok zakończył się nadwyżką ponad 4,6 mln zł. Nadwyżka operacyjna natomiast wyniosła ponad 9,6 mln zł.

Reklama

W 2025 roku gmina złożyła 27 wniosków o dofinansowanie, pozyskała fundusze i podpisała umowy na 22. Na inwestycje udało się zdobyć 3,37 mln zł, a łącznie wydatki inwestycyjne gminy wyniosły ponad 11 mln zł.

- Wielkie wsparcie mamy od pani marszałek Janiny Ewy Orzełowskiej i widać to, że gmina się rozwija, zmienia na lepsze, cały czas coś pozytywnego się dzieje.

W gminie Sokołów Podlaski wyodrębniony został fundusz sołecki – To nie sztuka, żeby radni i wójt wszystko wymyślili. Niech o swoich potrzebach decydują mieszkańcy – mówił na sesji Janusz Kur.

Reklama

Spłacają tylko stare długi

W ubiegłym roku sokołowski samorząd spłacił 348 tys. zł zobowiązań. Na koniec 2025 r. zadłużenie gminy Sokołów Podlaski wyniosło milion złotych i było to jedynie 2 procent dochodów budżetowych.

- Od początku, jak zostałem wójtem, nie wzięliśmy ani jednej złotówki kredytu. Gdybyśmy mieli te 348 tys. zł na wkład własny i pozyskali dofinansowanie, moglibyśmy zrobić inwestycje za milion – podsumował wójt Janusz Kur.

Co jeszcze ciekawego zauważyliśmy w raporcie

„Raport” opracowała zajmująca się promocją gminy Beata Gromek, liczy aż 145 stron i zawiera mnóstwo informacji.

Reklama

Na sesji Janusz Kur zaznaczył, że w gminie Sokołów Podlaski w ubiegłym roku nie było podwyżek opłat za odbiór odpadów.

W gminie Sokołów Podlaski są trzy Zespołu Oświatowe – w Grochowie, Nowej Wsi i Skibniewie oraz trzy Kluby Dziecięce (żłobki). W gminie działają... cztery biblioteki.

Jednostki OSP z gminy Sokołów Podlaski w ostatnich latach – dzięki staraniom samorządu i pozyskaniu znaczących dofinansowań - dostały 4 nowe i 4 używane samochody.

Radni chwalili pracę wójta i urzędników

Radny Wiesław Żelazowski podkreślił, że gmina Sokołów Podlaski kompleksowo spogląda na potrzeby mieszkańców i realizuje zadania, które dotyczą wszystkich, a nie tylko wybranych. - W raporcie zawartych jest ogrom rzeczy i żeby się wypowiedzieć, to potrzeba byłoby kilka godzin. Uważam, że jak co roku raport jest wszechstronny. Gratuluję, panie wójcie, takiej pracy – dodał i wspomniał, że podziękowania należą się też urzędnikom.

Reklama

Maciej Komycz wskazał, że mógłby powtórzyć swoje słowa z ubiegłorocznej sesji absolutoryjnej: że życzyłby sobie takiego budżetu na kolejny rok. Podkreślił, że o tym, jak pracuje wójt najlepiej świadczy to, że w ciągu roku odbył ponad 600 różnych spotkań. Chwalił zwłaszcza to, że gmina umie dbać straże oraz inwestuje w szkoły. To sprawiło, że w szkole w Nowej Wsi przybyło 12 uczniów. Wspomniał, że efektem dbałości o oświatę jest np. to, że ósmoklasiści z Nowej Wsi mieli najlepsze wyniki z egzaminu z matematyki w całym powiecie. - Nasza gmina pięknieje i widać, że się rozwija – podsumował.

- Nasza gmina jest bardzo przyjaznym miejscem do zamieszkania. Rozwija się, zapraszamy nowych mieszkańców i inwestorów – mówił z kolei radny Andrzej Godlewski. Podkreślił, że wójt jest w stanie zdobyć pieniądze na każdy projekt. Chwalił też pomysł, by niektóre inwestycje rozkładać na lata i sukcesywnie zdobywać na nie kolejne dotacje. - Wasza gospodarka finansowa jest godna szacunku: nie zadłużacie gminy, a spłacacie zaległości za poprzedników – chwalił wójta oraz skarbnik Agnieszkę Patejko i dodał: Zgoda buduje. U nas jest rozwaga i umiejętność konsensusu, gdy trzeba wybrać najważniejsze inwestycje – ocenił.

Reklama

- Nasza gmina jest bezpieczna, coraz ładniejsza, świetlice są doinwestowane, żyje nam się lepiej. Tylko pogratulować. Kolejny raport pokazuje, że cały czas idziemy do góry, wiele osób i przedsiębiorców nas zauważa i docenia. Gratuluję skuteczności i dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim – mówił z kolei radny Rafał Podniesiński.

- Zgadzam się w 100 procentach z kolegami radnymi, komentującymi raport o stanie gminy – dodał na zakończenie przewodniczący rady Paweł Sobolewski.

Jak głosowali radni

Za wotum zaufania dla wójta gminy Sokołów Podlaski opowiedzieli się wszyscy radni – na sesji był komplet 15 osób. Taki sam wynik głosowania Janusz Kur odnotował w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu w 2025 r. Po ogłoszeniu wyniku wójt dostał oklaski od zebranych.

Reklama

To kolejne absolutorium z kompletem głosów za

- Gratuluję kolejnego absolutorium, kolejnego które otrzymał pan jednomyślnie. Myślę, że nie tylko radni, ale i mieszkańcy oceniają pana prace pozytywnie – komentował przewodniczący Paweł Sobolewski. - Mamy dużo inwestycji, ale jako radni i mieszkańcy doceniamy nie tylko to, ale całą pracę pana i Urzędu Gminy. Nidy nie widziałem, żeby w urzędzie była kolejka, a mieszkaniec wyszedł niezadowolony – mówił. Dodał, że niezwykle ważne jest to, że gmina nie przejada pieniędzy, lecz inwestuje. - Sztuką jest pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz, a nasz pan wójt jest specjalistą od tego. Wie kiedy, gdzie i jak napisać wniosek i ma odpowiednich ludzi do tego. Myślę, że nie tylko nasz powiat, ale połowa samorządów w województwie zazdrości nam takiego wójta – chwalił Paweł Sobolewski.

Janusz Kur: szukamy pieniędzy, gdzie się da

Wójt Janusz Kur w swoim wystąpieniu podkreślał, że gmina zabiega o fundusze gdzie się tylko da, a wnioski składa nawet tam, gdzie szanse na pieniądze mogą się wydawać niewielkie. - Dziękuję państwu za współpracę, gdyby jej nie było, gmina by tak nie wyglądała. Mówi się, że u nas na sesjach jest spokojnie, ale my też czasem spieramy się - jednak umiemy osiągnąć porozumienie – mówił. - Dziękował sołtysom, pracownikom UG, dyrektorom szkół i kierownikom gminnych jednostek oraz wszystkim, którzy z gminą współpracują – dodał. Specjalne podziękowania skierował do skarbnik Agnieszki Patejko.

Reklama

Podziękowania wójt dostał też od urzędników, w imieniu których głos zabrała zastępca wójta Ewa Waszkiewicz. - Każdy pana pomysł, to dla nas nowa wiedza i doświadczenie. Życzymy dalszych pomysłów, sukcesów, wytrwałości i zdrowia – dodała.

Jako ostatni, w imieniu strażaków, podziękowania złożył komendant gminny Sławomir Iwański.

ZDJĘCIA: BEATA GROMEK

Miejsce zdarzenia mapa Sokołów Podlaski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/06/2026 12:04
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    H2O - niezalogowany 2026-06-22 16:08:14

    Jak wypowiada się sekretarz Wieslaw /Gmina kompleksowo spogląda na potrzeby mieszkańców i realizuje zadania, które dotyczą wszystkich/. Jak się ma do tej wypowiedzi wodociągowanie nowo powstającego osiedla domów jednorodzinnych w Żanecinie ul Brzóski, którzy od TRZECH LAT PISZĄ PODANIA DO GMINY.I nic a tam są podatnicy, którzy czekają i znów NIC. co na to wójt z wotum zufania?????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo




Reklama
Najnowsze wiadomości