Zamknij

ABC zakupu mieszkania

09:15, 11.06.2021 | materiały patnera

Kupując nowe mieszkanie należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Osoby kupujące mieszkanie samodzielnie, a więc na przykład bez pomocy biura nieruchomości, zwykle muszą liczyć się z tym, że nie będzie to wcale łatwa przeprawa. O czym więc warto wiedzieć w tym kontekście?

Samodzielnie czy z pomocą?

Na początek warto zastanowić się nad tym czy pomoc profesjonalisty będzie nam potrzebna do tego, aby zakupić własne mieszkanie. Na pewno pierwsze co przychodzi na myśl w przypadku szukania mieszkania samodzielnie to oszczędność pieniędzy, ponieważ odchodzi konieczność związana z opłatą prowizji dla agenta nieruchomości. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób może nam pomóc taka osoba. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, ponieważ agent nieruchomości zajmie się wszystkimi kwestiami związanymi z poszukiwaniem dla nas idealnego lokum według zadanych mu parametrów. Zajmie się także negocjacjami oraz spisaniem odpowiednich umów, co jest ogromną zaletą w przypadku osób, które nie wiedzą jakie obowiązkowe formalności należy wykonać w przypadku nabycia nieruchomości.

Sprawdź ofertę nowych domów na Białołęce

Potrzeby mieszkaniowe

Niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie samodzielnie czy z pomocą agencji nieruchomości, należy bardzo dokładnie sprecyzować oczekiwania i potrzeby związane z nieruchomością. Dotyczy to zwłaszcza ceny oraz lokalizacji, które są kluczowymi kwestiami od których zwykle zaczyna się poszukiwanie mieszkania. Kwestia ceny jest względnie prosta – mamy do dyspozycji pewną kwotę, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup, a także na ewentualny remont i dostosowanie mieszkania do własnych potrzeb. Zasadniczym błędem popełnianym w tym momencie jest niewłaściwe oszacowanie kosztów jakie trzeba będzie ponieść po zakupie własnego lokum. Dlatego tak ważne jest to, aby już na etapie zakupu dysponować wiedzą na temat tego ile będzie trzeba przeznaczyć dodatkowych pieniędzy na cele związane z mieszkaniem. W przypadku lokalizacji można wykazać się dużą swobodą wyboru – można określić dane miasto, określony obszar lub po prostu wskazać to czy ma to być lokalizacja miejska, czy może wiejska.

Rynek pierwotny lub wtórny

Niebagatelną kwestią jest także wybór tego czy interesuje nas zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera, a więc z rynku pierwotnego, czy może z rynku wtórnego. Zwykle zakup od dewelopera wiąże się z pewnym oczekiwaniem na mieszkanie, ale zaletą jest to, że otrzymujemy zupełnie nowy lokal w którym nikt wcześniej nie mieszkał. Cena mieszkania z rynku pierwotnego niekiedy bywa niższa niż z rynku wtórnego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%