Zamknij

Fundamenty domu - jak je prawidłowo wykonać?

09:47, 18.05.2021 | materiały patnera

Fundament jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Bez niego nie powstaną ściany, wnętrza, dach. Dlatego tak ważne jest jego prawidłowe wykonanie, które gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo całej bryły.

Fundamenty – jak się za to zabrać?

Nie ma jednej, prostej metody na prawidłowe położenie fundamentów. Za każdym razem, przy nieruchomości należy wykonać indywidualną analizę gruntu i planowanej inwestycji. Pod uwagę bierze się przede wszystkim:

  • stabilność i nośność podłoża,
  • rodzaj inwestycji - wielkość, liczbę kondygnacji, materiały,
  • warunki gruntowe.

Standardowo fundamenty kładzie się poniżej tzw. strefy przemarzania, która wynosi od 1,4 metra do 0,8 metra w zależności od rejonu kraju. I tak nowe domy w Warszawie powinny zostać usadowione na ok. 1 metr poniżej poziomu terenu, jednak we Wrocławiu już wystarczy jedynie 80 centymetrów. Przy niektórych rodzajach gruntu (żwir, gruby piach) wystarczy głębokość nawet 50 centymetrów. Standardowo wykorzystuje się tzw. ławy fundamentowe – znacznie rzadziej całą płytę fundamentową.

Rozpoczęcie prac nad fundamentami

Po przygotowaniu odpowiednio wymierzonego wykopu, grunt należy zagęścić, by przyszły fundament nie pękał. Następnie wykonuje się szalunki ziemne lub drewniane w przypadku znacznych osuwisk. Czasem wylewa się podkład z tzw. chudego betonu, który można jednak zastąpić zwykłą folią budowlaną, jeśli warstwa ta ma odpowiadać jedynie za zabezpieczenie wylewki przed zmieszaniem z ziemią.

Przy samym gruncie umieszcza się betonową, zbrojoną prętami belkę, zwaną ławą fundamentową. Jest niezwykle trwała i odporna na wszystkie reakcje mechaniczne. Stanowi ona podparcie dla ścian nośnych, dlatego ważne jest odpowiednie rozmieszczenie ław i zwrócenie uwagi na prawidłowe zbrojenie – szczególnie w narożnikach i skrzyżowaniach. Wylewany na pręty beton musi zostać prawidłowo odpowietrzony, by dobrze otulił stal. Tak właśnie powstaje najgłębsza część fundamentu, która odpowiada za trwałość całej konstrukcji.

Wylane fundamenty – co dalej?

Po zakończeniu tego etapu prac, schnący materiał należy pielęgnować poprzez obfite polewanie wodą, dzięki czemu zapobiega się tworzeniu pęknięć. Proces ten trwa nawet tydzień i zależy od temperatury na zewnątrz, a wylewka jest gotowa do dalszych prac po kilkudziesięciu dniach. Na ławach umieszcza się tzw. ściany fundamentowe, które są oparciem ścian nadziemnych. Nie muszą być zbrojone, zwłaszcza jeśli dom nie jest podpiwniczony. Mogą być wykonane z:

  • bloczków betonowych,
  • bloczków keramzybetonowych,
  • betonu,
  • pustaków wypełnionych betonem,
  • kształtek styropianowych wypełnionych betonem.

Nie można zapomnieć także o odpowiedniej ochronie przed wilgocią – zwłaszcza od zewnętrznej strony ścian. Czasem wykonuje się także izolowanie ław za pomocą papy. W przypadku bardzo wilgotnego gruntu zaleca się także wykonanie drenażu wokół wylanych law fundamentowych. Prawidłowe wykonanie fundamentu nie jest prostym zadaniem. Niezbędne są doświadczenie i wiedza, które ciężko uzyskać bez wsparcia fachowca.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%